Yaz Tatili İçin Hem Eğlendiren Hem Öğreten Kitap Önerileri

Ayrıntı Yayınları’nın çocuk kitapları markası Dinozor Çocuk ve ilk gençlik kitapları markası Dinozor Genç, yaz tatili için harika bir seçki hazırladı! Çocukları sanatçılarla ve sanat tarihiyle tanıştıran kitaplar, aynı zamanda renkli etkinliklerle vakit geçirmeye davet ediyor. Kraliyet Treni, Küçük Prensesin Günlüğü, Yıldızlı Saat serilerinin kitapları ise eğlenceli bir okuma sunuyor.

Eserleri dünyanın en ünlü müzelerinde sergilendi. Buluşları düşün dünyasına yön verdi. Geleceği hayal etmedeki sınır tanımazlığı herkesin ağzını açık bıraktı. 500 yıl önce yaşamış bile olsa o hâlâ bir yıldız! Peki ama kim bu Leonardo?

Büyük ressamların sırlarını ve eserlerini keşfedeceğin bir yolculuğa çıkmaya hazırlan! Tarih Öncesi insanların şablon tekniğini nasıl icat ettiklerini, Vincent Van Gogh’un renkleri karıştırmak için nasıl kromatik diyagram kullandığını, Caravaggio’nun gün ışığı yaratmak için nasıl gölge oyunundan yararlandığını ya da modellerinin yüzlerini farklı açılardan gösterebilmek için Pablo Picasso’nun bu görünümleri önden ve profilden nasıl iç içe geçirdiğini keşfet!

Göz alıcı renklerle dolu bu kitaptaki tüm resimlere yakından bak! Sirkte neler oluyor? Yemyeşil muntazam bahçede neler oluyor? Güneşli bir günde kanalda neler oluyor? Bunun gibi daha pek çok soru genç okurlara birbirinden şahane sanat eserlerine yakından bakmaları için cesaret verecek! Resimde Ne Var? genç sanatçılara sanatın keşif ve eğlenceli dolu yanını gösterecek.

Arya, yaz tatilinde harika bir seyahate çıkar. Rönesans döneminde sanatın beşiği olan Floransa’ya gider ve orada hayranlık duyduğu tüm sanatçılarla tanışır. Donatello, Da Vinci, Rafaello, Warhol ve Banksy ve daha niceleri… Sanatçıların ürettikleri eserlerle ilgili sırları, diğer sanatçılarla olan arkadaşlık ilişkileri ve tabii ki sanat meraklısı Arya’nın onlarca sorusuyla Floransa’nın arka sokaklarında geçen bu hikâyeye bayılacaksınız.

Harrison Beck ve amcası İngiltere’nin en ünlü buharlı gemisi olan Kraliyet Treni’nin son seferinin keyfini çıkarıyorlar. Fakat çok değerli bir takı kaybolunca Harrison ve yeni arkadaşı Lenny kendilerini bir gizemin ortasında buluveriyor. Tren son durağa ulaşmadan bu gizemi çözüp suçluyu yakalayabilecekler mi?

Yaratıcı küçük bir prensesin günlük serisiyle (hem de resimli!) yeniden Genovia’dayız. Olivia Grace Clarisse Mignonette Harrison on iki yaşında vasat bir tipti: vasat boyu, vasat kilosu, vasat boyda vasat kahverengi saçları, vasat koyulukta teni ve vasat ela gözleri vardı. Vasat olmayan birkaç özelliği şunlardı: çok uzun ve prenses temalı ismi, gelecekte vahşi yaşam illüstratörü olarak bir kariyer yapmasını sağlayacak hayvan resimleri çizme becerisi ve babasıyla hiç tanışmamış bir yarı öksüz olarak teyzesi ve eniştesiyle birlikte yaşamaya zorlanması gerçeği. İşte hayatındaki her şey böyle vasattır. Ta ki her şeyin ters gittiği o son derece vasat güne kadar…

Olivia Grace Clarisse Mignonette Harrison sevgi dolu ailesi, iki muhteşem kaniş köpeği ve kendisine ait midillisiyle bir¬likte gerçek bir sarayda yaşamaya başlasa da GENOVIA PRENSESİ’NİN kendisi olduğuna inanmakta hâlâ zorlanıyordu! Olaylar tabii ki tam olarak onun hayal ettiği şekilde ilerlemiyordu…

Sihirli yeni bir dünyaya gitme zamanı geldi… Imogen küçük kardeşi Marie’ye iyi davranmalıydı. Annesinin yeni sevgilisine de. Ve kesinlikle garip gümüş bir güveyi ağaçtaki bir kapıdan içeri takip etmemeliydi. Ama kim kendisine söylenenleri dinliyor ki?

0