41 Filozof 41 Kavram

Orijinal fiyat: 200,00₺.Şu andaki fiyat: 150,00₺.

Felsefenin asıl yaratım alanı ve aracı olan kavramlar, felsefe tarihine nüfuz etmek için daha verimli bir yol olabilir mi? Kavramları, hem filozoftan, hem ilgili dönemden hem de ait olduğu düşünceye dönük eleştirilerden doğru okumak,

Barkod: 9786057336507 Dizi: Dinozor Genç

Stokta

Açıklama

Felsefenin asıl yaratım alanı ve aracı olan kavramlar, felsefe tarihine nüfuz etmek için daha verimli bir yol olabilir mi? Kavramları, hem filozoftan, hem ilgili dönemden hem de ait olduğu düşünceye dönük eleştirilerden doğru okumak, soruların derinleştirilmesi için kaçınılmazdır. Bir derdin adını kavramlarla koymak, az sonra, bir edebiyat eserinde, bir tiyatro oyununda ya da bir sinema filminde de onu tanıyabilmeyi mümkün kılar. Felsefe tarihi de böylece, artık uzakta kalmış kayıp bir kalabalığın sesleri olarak değil, bizi de muhatap alan bir söyleşi gibi duyulabilir.

Murat Erşen, 41 Filozof 41 Kavram kitabıyla, kavramların düşünce tarihindeki hareket kabiliyetlerini vurgularken, onları bazen ilgili film ya da hikâyelerle birlikte aktararak soyutlamalar dünyasında yol almak isteyenlere bir rehber sunuyor. Felsefe amatörü okurun kavramlarla filozofların genel düşüncelerine daha kolay giriş yapmasını sağlayan Erşen, her bölümün başında ve sonunda sorularla pasajlara daha kolay erişilmesini ve üzerinde tartışılmasını sağlıyor.

Alegori, dostluk, yabancılaşma, kaygı, özbilinç, başka/öteki gibi kavramlar Murat Erşen’in duru kalemindehayat buluyor.

Künye

Marka

Yayın No

1610

Dizi

Dizi No

32

Yazar

Editör

Kapak İllüstrasyonu

Kapak Uygulama

Dizgi

Sayfa Sayısı

304

Boyut

13 x 19,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Murat Erşen

Strasbourg Marc Bloch ve Galatasaray Üniversitelerinde Felsefe okudu. Yüksek lisansını “Descartes ve Leibniz’de Zorunsuzluk” başlıklı teziyle aldı. Yıldız Teknik, Doğuş ve İstanbul Üniversitelerinde misafir öğretim görevlisi olarak modernitenin tarihi ve felsefe dersleri verdi. MonoKL Yayınevi’nin kuruluşunda yer aldı. İki yıl boyunca 6-15 yaş grubundaki çocuklara felsefe dersleri verdi. İçlerinde Descartes, Spinoza, Alain Badiou, Jacques Lacan, Jean Luc Nancy, Jean-Luc Marion, Leo Strauss, Lars Svendsen, Oscar Wilde, Marguerite Duras gibi isimlerden eserlerin de bulunduğu özellikle felsefe alanında pek çok eseri Frans›zca ve İngilizceden Türkçeye çevirdi. Siyaset felsefesiyle ilgili Moda Sahnesi’nde başladığı seminerleri Yazmak Atölyesi’nde sürdürüyor. Editör, çevirmen ve yayınevi danışmanı olarak çalışıyor. “Toplumda ortaklığı kuran nedir?” sorusu etrafında doktora çalışmasını sürdürüyor.

0