Miguel de Unamuno

İspanyol düşünür ve yazar Miguel de Unamuno, 29 Eylül 1864 yılında Bilbao, İspanya’da dünyaya geldi. Madrid Complutense Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat üzerine eğitim aldıktan sonra Bilbao’da felsefe öğretmenliği yaptı. 1891 yılında hayatının tek aşkı Concha Lizarraga ile evlendi. Aynı yıl Salamanca Üniversitesi’nde Eski Yunan Dili Kürsüsü’nde profesör oldu ve Salamanca’ya daimi olarak yerleşti. 1900 yılında rektör olarak atandı. Aynı üniversitede üç kez rektörlük görevine getirildi.
98 Kuşağı temsilcilerinden olan Miguel de Unamuno, XX. yüzyıl İspanya’sını düşünüp kaleme almış, dogmatik düşünceye karşı savaşmış ve bu uğurda 1924 yılında diktatör General Miguel Primo de Rivera tarafından Kanarya Adaları’na sürgüne gönderilmiş, beş ay sonra Paris’e kaçmış, vatan hasretine dayanamayıp orada da fazla kalamamış, İspanya ile sınır olan Hendaya’ya yerleşmiş, ülkesinin dağlarını, ovalarını uzaktan da olsa seyredebilmiştir. 1930 yılında tekrar Salamanca Üniversitesi’ndeki görevine dönen yazar bu defa da diktatör Franco’ya karşı çıktığı için ev hapsine mahkûm edilmiştir.
Roman, öykü, şiir, deneme ve oyun türünde eserler vermiş olan yazar Miguel de Unamuno, ev hapsindeyken, 31 Aralık 1936 yılında Salamanca’da hayatını kaybetmiştir. Başlıca eserleri: Saflığa Dönüş, Savaşta Barış, Sfenks, Bandaj, İki Yüzlü Nicodemo, Hayatın Trajik Duygusu, Aşk ve Pedagoji, Portekiz ve İspanya Topraklarında,
Satranç Ustası Don Sandalio, Tula Teyze, Abel Sánchez, Aziz Don Manuel.

Tek bir sonuç gösteriliyor

0