Aziz Don Manuel

Orijinal fiyat: 65,00₺.Şu andaki fiyat: 48,75₺.

Ses tonu bir harikaydı, meleksi bir sesti onunki, duyanı ağlatırdı. Büyük ayinlerde ya da törenlerde duanın giriş bölümünü okurken tüm kiliseyi titretir, dinleyen herkesin adeta içine işlerdi. Duası, yakarışı, kiliseden taşar

Barkod: 9786053145349 Dizi: Klasik

Stokta

Açıklama

Ses tonu bir harikaydı, meleksi bir sesti onunki, duyanı ağlatırdı. Büyük ayinlerde ya da törenlerde duanın giriş bölümünü okurken tüm kiliseyi titretir, dinleyen herkesin adeta içine işlerdi. Duası, yakarışı, kiliseden taşar gölün üstünde asılı kalır, dağın eteklerine konardı. Hele ki cuma ayinlerinde okunan “Tanrım, Tanrım, beni neden terk ettin?” duasına sıra geldiğinde tüm köy halkını poyraz ayazı esmiş gibi bir titreme alırdı. Adeta nesiller boyu annelerin kederlerini dibine bıraktığı o eski çarmıhtaki heykelin içinden Efendimiz İsa Mesih’in sesi işitilir gibi olurdu.

Unamuno romanında göze çarpan ilk özellikler, Paz en la guerra [Savaşta Barış] hariç tutulursa, manzara tasvirlerinin olmaması, gelenek göreneklerden pek bahis edilmemesi, karakterler arası diyaloğunsa canlı bir şekilde yer almasıdır. Unamuno tüm gayretini, kişilerin ölümsüzlük kaygıları ve kendilerini tanıma isteğinin yol açtığı iç dünyalarında yaşadıkları dramlarını yansıtmaya vermiştir. Onun romanı, kendilerini keşfetmeye yardımcı olma niyetini taşımaktadır. Unamuno şunu ifade eder: “Çok derin konuları ele almak için konu çok da gerekli değildir aslında. Çünkü gerçek romanların finali yoktur. Yazdığım tüm romanlar bir mutlak sonuçla bitmediği için mutsuz olan okur benim okurum olmaya layık değildir. Bitmiş olan mükemmeldir, ölümdür. Ama hayat son bulmaz.”

Künye

Yayın No

1525

Dizi

Dizi No

59

Yazar

Orijinal Adı

San Manuel Bueno Martir

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Miguel de Unamuno

İspanyol düşünür ve yazar Miguel de Unamuno, 29 Eylül 1864 yılında Bilbao, İspanya’da dünyaya geldi. Madrid Complutense Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat üzerine eğitim aldıktan sonra Bilbao’da felsefe öğretmenliği yaptı. 1891 yılında hayatının tek aşkı Concha Lizarraga ile evlendi. Aynı yıl Salamanca Üniversitesi’nde Eski Yunan Dili Kürsüsü’nde profesör oldu ve Salamanca’ya daimi olarak yerleşti. 1900 yılında rektör olarak atandı. Aynı üniversitede üç kez rektörlük görevine getirildi. 98 Kuşağı temsilcilerinden olan Miguel de Unamuno, XX. yüzyıl İspanya’sını düşünüp kaleme almış, dogmatik düşünceye karşı savaşmış ve bu uğurda 1924 yılında diktatör General Miguel Primo de Rivera tarafından Kanarya Adaları’na sürgüne gönderilmiş, beş ay sonra Paris’e kaçmış, vatan hasretine dayanamayıp orada da fazla kalamamış, İspanya ile sınır olan Hendaya’ya yerleşmiş, ülkesinin dağlarını, ovalarını uzaktan da olsa seyredebilmiştir. 1930 yılında tekrar Salamanca Üniversitesi’ndeki görevine dönen yazar bu defa da diktatör Franco’ya karşı çıktığı için ev hapsine mahkûm edilmiştir. Roman, öykü, şiir, deneme ve oyun türünde eserler vermiş olan yazar Miguel de Unamuno, ev hapsindeyken, 31 Aralık 1936 yılında Salamanca’da hayatını kaybetmiştir. Başlıca eserleri: Saflığa Dönüş, Savaşta Barış, Sfenks, Bandaj, İki Yüzlü Nicodemo, Hayatın Trajik Duygusu, Aşk ve Pedagoji, Portekiz ve İspanya Topraklarında, Satranç Ustası Don Sandalio, Tula Teyze, Abel Sánchez, Aziz Don Manuel.

0