Necmettin

Orijinal fiyat: 153,00₺.Şu andaki fiyat: 45,90₺.

Bu kitap, hem Aliağa Rafinerisi’nin kapısında daha grev başlar başlamaz vurularak 26 yaşında öldürülen Necmettin Giritlioğlu’nun kısacık ama dopdolu hayatının hem de bir dönemin kitabıdır. Yaptığı sözlü tarih kayıtlarıyla

Barkod: 9786053144014 Kategoriler: Yakın Tarih, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

Bu kitap, hem Aliağa Rafinerisi’nin kapısında daha grev başlar başlamaz vurularak 26 yaşında öldürülen Necmettin Giritlioğlu’nun kısacık ama dopdolu hayatının hem de bir dönemin kitabıdır. Yaptığı sözlü tarih kayıtlarıyla Necmettin Giritlioğlu ile ilgili hafızalardaki tarihi, yazılı tarihe aktaran Can Şafak, yazılı kaynaklara ve bizzat Necmettin Giritlioğlu’nun kaleminden çıkan metinlere, mektuplara, şiirlere ve fotoğraflara da yer veriyor. Yazar, Necmettin Giritlioğlu’nu daha iyi tanımak ve anlamak için solun, işçi hareketinin, devrimci dalganın yükseldiği; Giritlioğlu’nun da içinde olduğu ve onu da şekillendiren 1960’lı yılları ve 1970’i de belgelerle, tanıklarla anlatıyor. Giritlioğlu’nun daha çocukken haksızlıkların karşısına dikilip Ankara’dan başladığı, elinde Jack London’ın o çok sevdiği romanı Demir Ökçe’yle gittiği Ereğli Demir Çelik’e, oradan Aliağa’ya uzanan yolu, işçi sınıfının yoludur.
Necmettin, Bir Devrimcinin Hatırası, Can Şafak’ın tertemiz dili, titiz, yetkin, hassas ve ayrıntılı çalışmasıyla; incecik, upuzun, bir güldü mü içinizi ısıtan, öfkesi çocuklar gibi şen, “izin vermezlerse, insan hayatında yapacağı en güzel şeyi yapar; direnir” diyen, düşlerinin peşinden giden, Demir Ökçe‘deki “uçurum insanları”yla birlikte en ön saflarda yürüyen, gencecik Necmettin Giritlioğlu’nu aramıza getiriyor, geleceğe taşıyor, umut veriyor, yakın tarihe, emek tarihine ışık tutuyor, işçi sınıfına selam duruyor!

Künye

Marka

Yayın No

1332

Dizi

Dizi No

38

Yazar

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

272

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Can Şafak

Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Fakültesi mezunudur, İstanbul Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Çalışma Bakanlığı’nda iş müfettişi olarak görev yapmış, 12 Eylül döneminde 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu uyarınca görevine son verilmiştir. 1983 yılı sonundan başlayarak Kristal-İş ve Birleşik Metal-İş sendikalarında toplu sözleşme uzmanı olarak çalışmıştır. Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV) ve Kemal Türkler Eğitim Vakfı (KETEV) Mütevelli Heyeti üyesidir. Çalışma alanı ağırlıklı olarak emek tarihi, sol siyasi tarih ve toplu pazarlık konularıdır. Sendika yayınları arasında broşürleri, çeşitli gazete ve dergilerde yazıları ve makaleleri yayınlanmış, çeşitli kitaplara katkıda bulunmuştur. Kitapları: İş Yasası Uygulaması, Ekin Yayınları, 1983; Yeni Toplu Sözleşme Düzeni, Ekin Yayınları, 1984, 1971 Cam Grevleri, Kristal-İş Yayını, 2008; Kuruluş Yıllarında Haydarpaşa Sendikası, Sosyal Tarih Yayınları, 2010; Büyük Grev 1977, Sosyal Tarih Yayınları, 2012; Ereğli 1965-1980 Çelik İşçileri, Sosyal Tarih Yayınları, 2015; Ereğli 1960-1965 Morrison’un Yapı İşçileri, Sosyal Tarih Yayınları, 2017; Maden-İş Tarihine Tanıklıklar (2 Cilt), Sosyal Tarih Yayınları, 2019; Necmettin Bir Devrimcinin Hatırası, Ayrıntı Yayınları, 2019; Otomobil- İş Tarihi, (Nuran Gülenç’le) Birleşik Metal İşçileri Sendikası Yayını, İstanbul, 2020.

0