Marksizm, Oryantalizm, Kozmopolitanizm

Orijinal fiyat: 132,00₺.Şu andaki fiyat: 39,60₺.

Marksizm, Oryantalizm, Kozmopolitanizm, Gilbert Achcar’ın çağımızı ve bilhassa Ortadoğu coğrafyasını yakından ilgilendiren konuları Marksist bir perspektiften inceleyen son eserlerinden birisidir. Achcar, din olgusunun yeniden dünya

Barkod: 9786053144038 Kategoriler: İnceleme, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

Marksizm, Oryantalizm, Kozmopolitanizm, Gilbert Achcar’ın çağımızı ve bilhassa Ortadoğu coğrafyasını yakından ilgilendiren konuları Marksist bir perspektiften inceleyen son eserlerinden birisidir. Achcar, din olgusunun yeniden dünya gündemine oturmasını karşılaştırmalı bir din sosyolojisi içinde kalarak, Hıristiyan Kurtuluş Teolojisi ve İslami köktendincilik bağlamında ele alıyor. Tarihsel ve güncel okumaları harmanlayan bu değerlendirmede din olgusu özcü bir yaklaşıma ödün vermeden tartışılıyor.

Edward Said’in Oryantalizm‘i bağlamında yazar, Said’deki Marx eleştirilerine karşı eleştirilerle cevap vererek Marksizmin –temel olarak da Marx’ın– radikal özcülük eleştirisini gözler önüne sermektedir. Achcar, Oryantalizm tartışmalarını hem kişiler (Francois Burgat, Oliver Carré, Oliver Roy) hem de tarihsel olaylar üzerinden okuyarak sadece bu alandaki dönüşümü değil, aynı zamanda entelektüelin dönüşümünü, sınırlarını, güç ilişkilerindeki konumlanmalarını da hesaba katmaktadır.

Yazar, kozmopolitanizme dair yaptığı analizde de, Marx’ın düşünsel gelişimindeki kopuşlara, gerilimlere odaklanarak konuya yaklaşmakta ve günümüzde devam eden bu sorunlara dair eleştirel bakış açıları sunmaktadır. Kozmopolitanizm denince ne anlaşılmaktadır? Enternasyonalizm ile kozmopolitanizm arasında nasıl bir ilişki vardır? En güncel sorunlarımızdan olan göçmenlik ve küreselleşme hakkında bu iki yaklaşım temel olarak ne söyler?

Türkiyeli okurların aşina olduğu Gilbert Achcar, bu eseriyle bir entelektüel titizlik örneği sunmaktadır…

Künye

Yayın No

1338

Dizi

Dizi No

316

Yazar

Orijinal Adı

Marxism, Orientalism, Cosmopolitanism

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Yazar

Gilbert Achcar

1951’de Lübnan’da doğmuş ve Fransa’ya yerleştiği 1983 yılına kadar Kudüs’te yaşamıştır. Paris Üniversitesi’nde politika ve Uluslararası İlişkiler dersi vermiş, 2007 yılından beri Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Bölümü’nde profesör olarak çalışmaktadır. Gilbert Achcar’ın Türkçe’de yayımlanan kitapları şunlardır: Araplar ve Holokost: Anlatılarda Arap-İsrail Savaşı; Tehlikeli Güç: ABD’nin Dış Politikası ve Ortadoğu (Noam Chomsky ile birlikte); İsrail’in Hizbullah’a Karşı Savaşı ve Sonuçları (Michel Warschawski ile birlikte); Barbarlıklar Çatışması: Yeni Dünya Düzenini Kurmak; İsrail’in İkilemi: İki Solcu Yahudi Arasındaki Tartışma: Marcel Liebman ve Ralph Miliband Arasındaki Mektuplar (Gilbert Achcar’ın Girişi ve Sonucu ile birlikte); Kaynayan Ortadoğu: Marksist Aynada Ortadoğu.

0