İlkel Sanat

Orijinal fiyat: 336,00₺.Şu andaki fiyat: 252,00₺.

Bu kitap ilkel sanatın temel özelliklerinin analizini sunmaya yönelik bir girişimdir. İnsanlık mağara duvarlarına ellerinin silüetlerini ve av sahnelerini resmettiği ilk andan itibaren çevresini ve sahip oldukları şeyleri güzelleştirmek

Barkod: 9786053145325 Dizi: Sanat ve Kuram

Stokta

Açıklama

Bu kitap ilkel sanatın temel özelliklerinin analizini sunmaya yönelik bir girişimdir. İnsanlık mağara duvarlarına ellerinin silüetlerini ve av sahnelerini resmettiği ilk andan itibaren çevresini ve sahip oldukları şeyleri güzelleştirmek için çaba harcamıştır. Dolayısıyla elimizdeki bulgulara dayanarak, bizim uygar toplumumuzda olduğu gibi ilkel insanların da güzele yönelik bir beğeni duyduklarını söylememiz mümkündür.

Bir antropoloğun tam olarak ne yaptığını düşünecek olursak vereceğimiz cevap, bu soruyla karşılaştığımız döneme göre farklılık gösterecektir. Hem göçmen hem de Yahudi olarak, Amerika’nın 19. yüzyılın sonlarındaki beyaz ırkı daha üstün gören evrimci antropoloji çevresinde çalışmalarını yürüten Franz Boas’a göre antropologlar ilkel insanların yaşantılarının ve isteklerinin ne olduğuna dair genel bir resim ortaya koyarlar. Ancak yeni kültürlere erişilen bu dönemde antropoloji için ilkel topluluklar yalnızca basit bir çalışma konusudur. İlk olarak Franz Boas’ın çalışmalarında gördüğümüz emik yaklaşım da böyle bir ortamın sonucu olarak ortaya çıkar. Çünkü Boas’a göre, ilkel insanlarla beraber yaşayan birisi ilkel toplum içindeki her bir kişinin, bizim olduğumuz kadar birey olduğunu görecektir. Dolayısıyla başka bir kültürü tanıyabilmek için onlara kendi kategorilerimizi dayatmamamız gerekir. Aksi halde birbirlerine ait olmayan biçimler bir araya getirilmiş olunur. Çünkü toplumlar evrimci yaklaşımın öne sürdüğü gibi benzer süreçlerden geçerek ilerlememektedir; Franz Boas’ın ortaya koyduğu yaklaşımlardan birisi de bu şekilde açıklayabileceğimiz kültürel göreliliktir.

Boas uygar ve ilkel topluluklar arasındaki farkıysa en çarpıcı şekilde düşünüş biçimleri üzerinden anlatmaktadır. Ona göre ilkel insanların zihinleri söylenegeldiği gibi sihirsel bir şekilde çalışmamaktadır. Ancak bu farklılığı anlamamız mümkün değildir. Çünkü geleneksel düşünceler bizim medeniyetimiz üzerinde, ilkel toplumlarda olmadığı kadar sınırlayıcı olmuştur.

Künye

Yayın No

1523

Dizi

Dizi No

69

Yazar

Orijinal Adı

Primitiver Art

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Franz Boas

1858 yılında Almanya'nın Minden kentinde doğan Franz Boas farklı üniversitelerde fizik, matematik ve coğrafya eğitimi aldı. Zamanla etnoloji alanına yönelerek 1883 yılında Baffin Adası eskimoları üzerine çalışmak amacıyla ilk saha çalışmasını gerçekleştirdi. Bu yolculuğunun sonunda Kuzey Amerika'daki Kızılderilileri incelemeye başladı ve yaşamının sonuna kadar da çalışmalarının merkezinde Amerikan yerlileri bulundu. Boas, söz konusu zaman diliminde başat olan evrimsel bakış açısına bir tepki olarak tümevarımcı ve gözleme dayalı bir yaklaşım geliştirmesiyle modern antropolojinin kurucusu sayılmaktadır. Almanya'daki siyasi iklim sebebiyle ABD'ye yerleşen Boas, verdiği bir konferans sırasında geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybedene kadar ırkçılıkla mücadele etmiştir.

0