İbn Sina’nın Küçük Tıp Kanunu

Orijinal fiyat: 168,00₺.Şu andaki fiyat: 126,00₺.

Stokta

Açıklama

Hem bilimsel hem metafizik yorumlarıyla dünya felsefesine; akılcı, deneyci ve bütüncül yaklaşımlı hekimliğiyle de dünya tıbbına silinmez damgalar vuran İbn Sina’nın, az bilinen Küçük Tıp Kanunu, ünlü kitabı el-Kānūn fi’t-Tıbb kitabının küçük modelidir.

Büyük bilginler, geniş çaplı eserlerinin küçük modellerini veya öncül tanımlayıcı kitapçıklarını da yazarlardı. İbn Sina da bu büyük bilginlerden biridir. Dünyaca bilinen el-Kānūn fi’t-Tıbb kitabının küçük modeli olarak Kānūn-u Sağīr (Küçük Kanun) kitabını da insanlığa armağan etmiştir.

İbn Sina, eserlerinin büyük çoğunluğunu, İslam uygarlığının bilim dili olan Arapça ile yazmıştır. Dünyada örnekleri çok az bulunan Küçük Tıp Kanunu’nun Türkiye’de, Prof. Dr. Kadircan Keskinbora’nın araştırmalarıyla dört el yazması örneği saptandı. Keskinbora ve ekibinin titiz çalışmalarıyla Türkçe ve İngilizceye çevrildi, Türkiye’de ve Avrupa’da basıldı.

Türkçe tercümesinin mevcudu uzun süredir bitmiş durumda olan kitabı tekrar değerlendirilerek okurla buluşturuyoruz.

Künye

Marka

Yayın No

1694

Dizi

Dizi No

20

Orijinal Adı

Kitāb el-Kānūn el-Sağīr fi’t-Tıbb

Yazar

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Düzelti

Dizgi

Sayfa Sayısı

224

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Prof. Dr. H. Kadircan Keskinbora

1959-Mardin doğumludur. İlk ve orta öğrenimini aynı şehirde, yüksek öğrenimini Hacettepe Tıp Fakültesinde tamamladı. Göz Hastalıkları konusunda 1987’de Uzman, 1999’da Doçent, 2007’de Profesör oldu. “Deontoloji, Tıp Tarihi ve Etiği” dalında ikinci doktorasını 2006’da tamamladı. Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olduğu Namık Kemal Üniversitesinden 2012 yılında ayrılarak, halen çalışmakta olduğu Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesine atandı. İbn Sina konusundaki çalışmaları nedeniyle, kendisine 2016 yılında Fransa/Paris’te Uluslararası İbn Sina Ödülü verildi. Türkiye ve Avrupa’da Göz Hastalıkları, Tıp Tarihi ve Edebiyat alanlarında 14 kitabı yayınlandı. Keskinbora’nın, yerli ve yabancı bilimsel dergilerde çok sayıda makalesi yayınlandı. Ulusal ve Uluslararası kongrelerde, bilimsel veya bilgilendirici toplantılarda, üniversitelerde, çeşitli düzeydeki okullarda, radyo ve televizyon kanallarında konuşmacı, başkan, panelist, kurs eğitmeni veya konferansçı olarak çok sayıda etkinlik ve konuşmalar yaptı. Ulusal ve uluslararası bilimsel, ilgilisi olduğu sosyal ve sivil toplum kuruluşlarına da üye olan Keskinbora, İngilizce, Almanca ve Arapça bilir.

0