Halk İstiyor: Arap İsyanı Üzerine Radikal Bir İnceleme

Orijinal fiyat: 266,00₺.Şu andaki fiyat: 79,80₺.

“Halk… istiyor”: Arap protestocuların 2011’den beri tekrarladığı sloganın bu kısmı, uzun zamandır bastırılmış olan demokrasi açlığını ortaya seriyordu. Öte yandan protestocular büyük toplumsal ve ekonomik sorunları da dile

Barkod: 9789755399409 Kategoriler: Tarih, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

“Halk… istiyor”: Arap protestocuların 2011’den beri tekrarladığı sloganın bu kısmı, uzun zamandır bastırılmış olan demokrasi açlığını ortaya seriyordu. Öte yandan protestocular büyük toplumsal ve ekonomik sorunları da dile getiriyordu. Protesto hareketini İslamcı partiler başlatmamış olmasına rağmen, Tunus, Mısır, Libya ve Yemen’deki yönetenlerin devrilmesini takip eden iktidar boşluğundan en çok onlar faydalandılar.

Arap dünyası denince akla ilk gelen düşünür ve eylemcilerden biri olan Gilbert Achcar, devam etmekte olan Arap İsyanı’nın toplumsal, ekonomik ve tarihsel arka planına ışık tutuyor ve geleceğe dair ihtimalleri ortaya koyuyor. Achcar, başlangıçtaki momentumdan faydalanmakta liberallerin ve solun neden başarısız olduğunu derinlemesine ve paha biçilmez bir kavrayışla araştırıyor ve İslamcı partilerin ülkelerinin içinde bulunduğu mevcut krizi aşmakta başarılı olup olamayacağını değerlendiriyor.

Sadece yeni değişim ve dönüşümlerin ortaya çıkardığı coşkuyu hissetmek için Arap Baharı olaylarını yayılmaya devam ederken izlemek ve bazı gelişmelerden heyecan duymak kolay. İç açıcı olmayan verileri göz ardı etmemek önemli olsa da, Achcar halen erken aşamaları yaşadığımızda ve halen açık olan pek çok farklı yol bulunduğunda ısrar etmekte haklı. Lib­ya’ya dair söylediği şey bütün bölge için geçerli: “Oyun henüz bitmedi.”
New Politics

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

304

Basım Tarihi

Baskı

2

Yazar

Gilbert Achcar

1951’de Lübnan’da doğmuş ve Fransa’ya yerleştiği 1983 yılına kadar Kudüs’te yaşamıştır. Paris Üniversitesi’nde politika ve Uluslararası İlişkiler dersi vermiş, 2007 yılından beri Londra Üniversitesi Doğu ve Afrika Çalışmaları Bölümü’nde profesör olarak çalışmaktadır. Gilbert Achcar’ın Türkçe’de yayımlanan kitapları şunlardır: Araplar ve Holokost: Anlatılarda Arap-İsrail Savaşı; Tehlikeli Güç: ABD’nin Dış Politikası ve Ortadoğu (Noam Chomsky ile birlikte); İsrail’in Hizbullah’a Karşı Savaşı ve Sonuçları (Michel Warschawski ile birlikte); Barbarlıklar Çatışması: Yeni Dünya Düzenini Kurmak; İsrail’in İkilemi: İki Solcu Yahudi Arasındaki Tartışma: Marcel Liebman ve Ralph Miliband Arasındaki Mektuplar (Gilbert Achcar’ın Girişi ve Sonucu ile birlikte); Kaynayan Ortadoğu: Marksist Aynada Ortadoğu.

0