Fransa’da Okumak, Fransa’yı Okumak

Orijinal fiyat: 120,00₺.Şu andaki fiyat: 36,00₺.

“Doktora için gittiğim Paris’te doğrudan deneyimler yaşayarak çok daha derin bir okuma ve öğrenme sürecinde bilgimi geliştirmem mümkün olmuştur. Fransa’ya dair okumamı gerektiren çok şey vardı ama aynı zamanda Fransa’da okuyacaktım.

Barkod: 9786053145394 Kategoriler: Schola, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

“Doktora için gittiğim Paris’te doğrudan deneyimler yaşayarak çok daha derin bir okuma ve öğrenme sürecinde bilgimi geliştirmem mümkün olmuştur. Fransa’ya dair okumamı gerektiren çok şey vardı ama aynı zamanda Fransa’da okuyacaktım. Kısacası, ‘Fransa’da Okumak’ ve ‘Fransa’yı Okumak’ yaşantımı önce biçimlendiren, sonra önemli ölçüde yönlendiren bir etmen olmuştur. Kimi zaman zorluklarla dolu ama aynı zamanda keyifli bir süreçti. Umarım bu incelemeyi okuyacaklar da Fransa’yı siyasette farklı kılan temel bir öğe var mı sorusunun yanıtını arayan, içeriden gözlem ve tanıklıklara da dayanan değerlendirmelerimi paylaşırlar.

A. Raşit Kaya bu eserinde siyaset bilimi alanında yaptığı çalışmalara büyük etkisi olan Fransa’da okuma deneyimi ile Fransa’nın siyasi tarihini kapsamlı bir şekilde ele alma çabasını aynı kitapta birleştiriyor. Dilimizden düşmeyen siyasi kavramların pek çoğunun icat edildiği ülkenin siyasi evrimi de gözler önüne seriliyor. Yazar bir taraftan 1968 hareketinin rüzgârının hâlâ estiği Paris’te Türkiye’den gelmiş bir öğrencinin yaşadıklarını anlatırken diğer taraftan Batılı demokrasiler denince akla ilk gelen ülkelerden olan Fransa’nın siyasi tarihini de masaya yatırıyor. Bir taraftan Barış Manço, Zülfü Livaneli, Rahmi Saltuk gibi sanat dünyasından insanlarla karşılaşıp şaşıracağınız; diğer taraftan Fransa siyasetine yön vermiş aktörlerin politik yolculuklarını takip edebileceğiniz bir kitap bu. Anılar ve bilimsel bilginin birbirinden rol çalmadan aktarıldığı eserin satırları arasında gezerken anfide en sevdiğiniz hocadan ders dinliyormuş gibi hissedeceksiniz.

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

192

Basım Tarihi

Baskı

0

Yazar

A. Raşit Kaya

1969 yılında AÜ SBF Diplomasi ve Dış Münasebetler Şubesi’ni bitirdi. Doktorasını Paris Üniversitesi’nde (l’université de Paris 2-Panthéon /Assas) tamamladı. “Siyasal Teoriler” alanında doçent unvanını aldı. “Siyaset Bilimi ve Yönetim Bilimleri” Anabilim dalında profesörlüğe yükseldi. ODTÜ’nün yanı sıra, Ankara ve Gazi Üniversitelerinde lisansüstü dersler verdi. ODTÜ Medya ve Kültürel Çalışmalar Yüksek Lisans Programı ile Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü bölüm başkanı iken 2014 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldı. Halen emeritus profesör olarak ODTÜ’de derslerini sürdürmektedir. Yayımlanmış kitapları: Kitle İletişiminde Temel Yaklaşımlar (Editör, Korkmaz Alemdar ile birlikte, Savaş Yayınları, 1983); Kitle İletişim Sistemleri (Teori Yayınları, 1985); Radyo Televizyonda Yeni Düzen (Korkmaz Alemdar ile birlikte, TOBB Yayınları 1993); İktidar Yumağı: Medya-Sermaye-Devlet (İmge Kitabevi Yayınları, 2. Baskı, 2016); İspanya: Faşizmden Demokrasiye (Ayrıntı Yayınları, 1. Baskı, 2019)

0