Cennetin Eleştirisi

Orijinal fiyat: 420,00₺.Şu andaki fiyat: 315,00₺.

Cennetin Eleştirisi adlı bu kapsamlı çalışmada Roland Boer, Marksizm ile teoloji arasındaki diyalog ve tartışmalara eleştirel bir bakış sunarken, 20. yüzyıl boyunca bu alanda söz söyleyen sekiz önemli düşünürü mercek altına

Barkod: 9789755397252 Dizi: İdea

Stokta

Açıklama

Cennetin Eleştirisi adlı bu kapsamlı çalışmada Roland Boer, Marksizm ile teoloji arasındaki diyalog ve tartışmalara eleştirel bir bakış sunarken, 20. yüzyıl boyunca bu alanda söz söyleyen sekiz önemli düşünürü mercek altına alıyor: Bloch, Benjamin, Althusser, Lefebvre, Gramsci, Eagleton, Zizek ve Adorno.Bu kitap, tarihsel iki tutkudan, Marksizm ve teolojiden hareketle hem bu iki alanın kendi kavramlarına hem de aralarındaki girift ilişkiye değiniyor. Böylesine zengin bir bilgi hazinesinin içinde eleştirinin yeterince yer bulmadığı düşüncesinden hareket eden yazar, farklı düşünürlerin kendi terminolojilerini çözümleyerek, eksik bırakılan yanlara ışık tutmaya çalışıyor. Bu yüzden, metinlerin ihmal edilmiş ayrıntılarına eğilirken, kendi farkını ortaya koymaktan ziyade, incelediği her yazarın özgün yöntemi içinde bir analizini yapmayı tercih ediyor.Yazarın amacı, Marksizm ile teolojiye yeni bir bakış sunmak veya Marksist kategorileri teolojiye uygulamak değil. Farklı ideoloji ve düşüncelerin altında örtük bir teolojinin yattığını göstermek gibi bir amacı da yok.Marksist geleneğin etkisiyle dolaşıma girmiş olan “afyon”, “baskıya karşı sığınak”, “ruhsuz dünyanın ruhu” gibi kavramlardan, Avrupa tarzı politik teolojiye ve Latin Amerika’daki kurtuluş teolojisi akımlarına kadar geniş bir alanda dolaşan yazar, bu konulardaki genel yaklaşımı sorguluyor. Bu sorunu tartışan herkesin bildiği kavramlarla ayrıntılarda gizlenmiş kavramları farklı bakış açılarıyla harmanlayarak yeni yaklaşımlara kapı aralıyor.Roland Boer’in Türkçe baskı için yazdığı Önsöz’le birlikte yayımlanan Cennetin Eleştirisi, yazarın ifadesiyle, aynı zamanda teoloji hakkında bir kitaptır. Ele alınan sekiz düşünürün teolojiye yaptıkları ve yapabilecekleri katkı da irdeleniyor bu çalışmada.Pek çok düşünürün ve siyasi, kültürel hareketin etkilendiği bu önemli tartışmayı farklı açıdan ele alan bir kitap Cennetin Eleştirisi.

Künye

Marka

Yayın No

690

Dizi

Dizi No

14

Orijinal Adı

Criticism of Heaven

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

560

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Roland Boer

University of Sydney, McGill University, University of New England, United Theological College ve University of Western Sydney’de dersler vermektedir. Öğretim üyeliğinin yanı sıra çok çeşitli konularda yazmakta ve gezi notları yayımlamaktadır. Marxist Criticism of the Bible (2003), Last Stop Before Antarctica: The Bible and Postcolonialism in Australia (2001), Knockin’ on Heaven’s Door: The Bible and Popular Culture (1999), Novel Histories: The Fiction of Biblical Criticism (1997) Jameson and Jeroboam (1996), Nick Cave: A Study of Love, Death and Apocalypse (2012), The Earthy Nature of the Bible: Fleshly Readings of Sex, Masculinity, and Carnality (2012) Lenin, Religion and Theology (2013) yayımlanan kitaplarından bazılarıdır. Redirected Travel: Alternative Journeys and Places in Biblical Studies (2003), Tracking ‘The Tribes of Yahweh’: On the Trail of a Classic (2002), A Vanishing Mediator? The Absence/Presence of the Bible in Postcolonialism (2001) and The Labour of Reading: Desire, Alienation and Biblical Interpretation (1999) kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. Uluslararası bir dergi olan The Bible and Critical Theory’nin yönetici editörüdür.

0