Belgesel Sinema Kitabı

Orijinal fiyat: 658,00₺.Şu andaki fiyat: 493,50₺.

Editörlüğünü Brian Winston’ın yaptığı Belgesel Sinema Kitabı etik, estetik, siyaset gibi konularla ilişkisi içinde belgesel sinema ve farklı belgesel formlar başta olmak üzere geniş ve verimli bir yelpazede, zengin bir kaynak olarak

Barkod: 9786053145158 Dizi: Sinema

Stokta

Açıklama

Editörlüğünü Brian Winston’ın yaptığı Belgesel Sinema Kitabı etik, estetik, siyaset gibi konularla ilişkisi içinde belgesel sinema ve farklı belgesel formlar başta olmak üzere geniş ve verimli bir yelpazede, zengin bir kaynak olarak okurla buluşuyor. Kitaba yazıları ile katkıda bulunanlar belgesel üzerine uzun zamandır çaba ve emek sarf eden, belgesel üreten, üzerine düşünen, araştıran, bu alanın gelişmesine ve ilerlemesine çeşitli açılardan kıymetli katkılarda bulunan uluslararası isimler. Benzer bir yaklaşımla kitabın Türkçe çevirisi de ağırlıklı olarak belgesel sinemacılar ve akademide bu alana yönelmiş insanların emekleriyle gerçekleştirildi.

Belgesel Sinema Kitabı belgeselin temel değerlerinden tarihçesine, belgesel paradigmalarına, farklı coğrafyalardan çeşitli üretim pratiklerine, belgesel öznelere ve bilim, sanat, televizyon gibi farklı alanlara yönelik üretimlere ilişkin bir soruşturmanın yanı sıra, yeni teknolojiler ve gelecek güzergâhları da içeren kapsamlı ve nitelikli bir eser.

Belgesel Sinema Kitabı akademik çalışmalar gerçekleştiren araştırmacılardan sinema öğrencilerine, belgesel sinemacılara ve sinema izleyicisine kadar birbirinden farklı okurlara rehberlik edecek bir içeriğe sahip. Kitap, makalelerde sözü edilen belgesellerle ele alınan konuda öne çıkan filmlere ilişkin bir seyir defteri niteliği de taşıyor. Altı bölümde kırkın üzerinde makalenin bulunduğu bu kitabın belgesel sinema alanının temel başvuru kaynaklarından biri olacağına inanıyoruz.

Künye

Yayın No

1497

Dizi

Dizi No

13

Yazar

Orijinal Adı

The Documentary Film Book

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Brian Winston

Lincoln Üniversitesi’nde Lincoln profesörü (the Lincoln Professor) ve İngiliz Sinema, Televizyon ve Ekran/Beyaz Perde Çalışmaları Birliği Başkanı. Büyük ölçüde belgesel üzerine yazıları yayımlanmıştır (Claiming the Real II [2005]; Lies, Damn Lies and Documentaries [2000]). Belgesel metin yazarlığı dalında ABD prime-time Emmy sahibi (WNET için). Robert Flaherty üzerine A Boatload of Wild Irishmen adlı bir uzun metraj belgesel metni yazdı (TG4 için: Jüri Özel Ödülü Sahibi, İngiltere Üniversiteleri Sinema ve Video Konseyi, “Learning on Screen” Ödülleri, 2012).

1