Nazlı Başaran

1990 yılında İzmir’de doğdu. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nde eğitimine devam ediyor. Çok küçük yaşlardan itibaren dans etmeye başladı. Modern dans ve Kafkas halk dansları alanlarında eğitim gördü ve projelerde yer aldı. Çocukluğunda kısa öyküler ve şiirler yazmaya başladı. Lise yıllarında edebiyata ve tiyatroya ilgisi gün geçtikçe arttı. Üniversiteye başladığı sırada Tiyatro Araştırma Laboratuvarı (TAL) kurucularından Ayla Algan ile tanıştı. 2011 yılında TAL’de eğitim almaya ve profesyonel oyuncu olarak çalışmaya başladı. Bu yapı içinde oyunculuk üzerine kapsamlı bir eğitim almasının yanı sıra uzun yıllar ekibin oyunlarında ve araştırmalarında yer aldı. Laboratuvar öğrencisi tekniğine uygun olarak süreç içinde kendi yolunu çizdi ve birçok ekip için tiyatro metinleri yazdı, bağımsız projelerde yönetmenlikler yaptı.

2015 yılında diğer sanatçı arkadaşlarıyla eğitime destek amaçlı sosyal sorumluluk projesi olan “Abısta” ekibinin kurulma aşamasına dahil oldu. ABISTA ile hayallerinden biri olan “kültür ve kimliğin sanata etkileri” araştırmasını başlattı. 2013 yılından itibaren “Yaratıcı Drama Lideri” olarak birçok kolej, devlet okulu, sanat akademisi başta olmak üzere göçmen çocuklarla, dezavantajlı gruplarla, çocuk esirgeme kurumlarında yaratıcı drama atölyeleri yaptı.

Uzun yıllar Kafkaokur dergisinde şiirler yazdı. Aynı zamanda kendi yönettiği oyunların metinlerini yazmaya devam etti. 2021 yılında Güzeşte adlı şiir kitabı çıktı.

Bugün hâlâ aktif olarak yaratıcı drama, tiyatro dersleri veriyor ve sahne çalışmalarına devam ediyor.

Tek bir sonuç gösteriliyor

0