Madelon Sprengnether

Madelon Sprengnether şair, anı yazarı, edebiyat eleştirmeni ve Minnesota Üniversitesi’nde Mütevelli Heyeti fahri profesörüdür. Son eserleri arasında Great River Road: Memoir and Memory (New Rivers Press, 2015), Near Solstice: Prose Poems (Holy Cow! Press, 2015) ve Mourning Freud (Bloomsbury 2018) yer almaktadır.

Ayrıca Great River Road, Crying at the Movies ve Rivers, Stories, Houses, Dreams adlı üç anı kitabı ve Near Solstice: Prose Poems, The Angel of Duluth ve The Normal Heart adlı üç şiir kitabının da yazarıdır.

Aynı zamanda feminist bir psikanalitik eleştirmendir, The (M)other Tongue: Essays in Feminist Psychoanalytic Interpretation ve Shakespeare Tragedy and Gender adlı eleştirel derlemeleri kendi alanlarında büyük etki yaratmıştır. The Spectral Mother: Freud, Feminism, and Psychoanalysis adlı kitabı, Freud’un hayatında ve teorisinde anne figürüne yönelik fobik tepkilerini araştıran ilk kitap olmuştur.

Washington, D.C.’de “New Directions: Writing with a Psychoanalytic Edge” programından mezun olmuştur. Minnesota Psikanaliz Derneği ve Enstitüsü, Amerikan Psikanaliz Derneği, Amerikan Klinik Sosyal Hizmet Psikanaliz Derneği ve Amerikan Psikoloji Derneği’nin 39. Şubesi dahil olmak üzere çok sayıda bölgesel ve ulusal kuruluşun üyesidir.

Tek bir sonuç gösteriliyor

0