Spinoza’nın Sevinci Nereden Geliyor?

Orijinal fiyat: 120,00₺.Şu andaki fiyat: 90,00₺.

“Spinoza’nın Sevinci Nerden Geliyor? felsefenin tam da yaşamın içinden konuştuğu bir kitap. İnanılmaz sadeliğiyle berrak bir aklın zarafeti. Açıkçası Spinoza’nın bu kadar güzel anlatıldığı bir kitap okumamıştım. Gerçekten çok güzel.”

Barkod: 9786053141525 Dizi: Felsefe

Stokta

Açıklama

“Spinoza’nın Sevinci Nerden Geliyor? felsefenin tam da yaşamın içinden konuştuğu bir kitap. İnanılmaz sadeliğiyle berrak bir aklın zarafeti. Açıkçası Spinoza’nın bu kadar güzel anlatıldığı bir kitap okumamıştım. Gerçekten çok güzel.” (Dr. Saffet Murat Tura, Psikiyatrist)

“Psikoterapiler alanında popüler hale gelen türlü çeşitli kognitif terapilerin dayandıkları insan kuramındaki entelektüel fukaralık öteden beri dikkatimi çekmekteydi. Spinoza’nın Sevinci Nereden Geliyor? adlı bu kitapta ustalıkla yapılan çözümlemelerden anlıyoruz ki insan zihninin arıtılması ve sağaltılması “gizli varsayımlarla belirlenen hüzünlü ve kederli ruh hallerimizden” kurtulmakla mümkündür. Spinoza bizlere öyle muhteşem bir zihin felsefesi sunuyor ki kognitif ve rasyonel emotif terapilerin başkaca kuramsal temellere ihtiyaç duymasına gerek bile kalmıyor.” (Prof. Dr. Cengiz Güleç, Psikiyatrist)

“Balanuye, kaçtığımız tarafa davet ediyor bizi: Hüzne aşık bir iklimde sevinci yüceltiyor. Bu tuhaf konuyu düşünmek ve sevinci çoğaltmak için muhakkak okumamız, üzerine düşünmemiz gereken bir kitap…” (Doç. Dr. Selçuk Şirin, Eğitim Uzmanı-Psikolog)

“Çetin Balanuye, Spinoza’nın Sevinci Nereden Geliyor?’da, hüzünlere hapsedildiğimiz bir dünyada, Spinoza’nın rehberliğinde hakiki bir sevinci nasıl yaratabileceğimizi, “sevince dönüşme”yi nasıl başarabileceğimizi sorguluyor. Bilim, sanat ve siyaset arasındaki sınırları zorlayarak, en gündelik deneyimlerimize dokunarak, herkes için felsefe yapıyor.” (Dr. Eylem Canaslan, Felsefeci)

“Çetin Balanuye popüler bir dille, Baruch Spinoza’nın ‘sevinç’ kavramını ele alıyor ve tıpkı bir hastanın ilaca ihtiyacGerçekten çok güzel.” (Dr. Saffet Murat Tura, Psikiyatrist)ı olduğu gibi, eğer ilaç alınmazsa hasta olarak kalacağı ve hatta hayata gözlerini yumacağı iddiasından yola çıkarak sevince ve neşeye ne kadar ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Bu şekilde anlama gücümüzün kesinliğe varacağını, pozitif ve sonsuzluk içeren fikirleri mutlak veya türeyen bir şekilde, sadece süreye bağlı değil ama sonsuz ve ebedi olarak algılayacağımızı ve neşe sayesinde karman çorman fikirlerden kurtulup, kendi gücümüzün artacağını anlatıyor. Bir anlamda sevinç sayesinde akla ulaşacağımızı gösteriyor. O halde ‘nasıl yaşamalıyız?’ sorusu buradan mı geçmektedir?” (Prof. Dr. Ali Akay, Sosyolog)

“Çetin Balanuye, Spinoza gibi büyük bir filozofu yetkin ve özgün bir biçimde yorumlayarak, yaşamın, nasıl basit tüyolarla sevince ve mutluluğa dönüşebileceğini anlatmaktadır. Yazar, felsefenin çetin meselelerini günlük dille, sokaktaki insana anlatmaktadır. Mutluluk kaygısı olan her bireyin okuması gereken mükemmel bir kitap.” (Prof. Dr. Yasin Ceylan, Felsefeci)

Künye

Marka

Yayın No

1044

Dizi

Dizi No

10

Yazar

Sayfa Sayısı

160

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

11

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Çetin Balanuye

Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi. Lisans derecesini ODTÜ’den, Psikolojik Danışmanlık alanında aldı. İki ayrı yüksek lisans derecesine sahip olan Balanuye, bu çalışmalardan ilkini ODTÜ’de eğitim sosyolojisi alanında, diğerini Londra Üniversitesi’nde eğitim felsefesi alanında tamamladı. Doktora derecesini ODTÜ Felsefe Bölümü’nden aldı.Felsefede özellikle “içkinlik” düşüncesi çerçevesinde Spinoza-Nietzsche-Deleuze ile gelişen minör bir geleneğe odaklanan akademik ve popüler çok sayıda yayımlanmış çalışması da olan Balanuye, Ethico-political Acts of Desire [Arzunun Etik-Politik Edimleri] ve Spinoza: Bir Hakikat İfadesi başlıklı kitapların yazarıdır.

0