Søren Kierkegaard’da Kaygı Kavramı

Orijinal fiyat: 144,00₺.Şu andaki fiyat: 108,00₺.

Vigilius Haufniensis, bildiğimiz ismiyle Søren Kierkegaard, kaygıyı bir uçurumun sınırında durduğumuzda hissettiğimiz baş dönmesine benzetir. Adımını uçurumun belirsizliğine doğru atmanın ya da atmamanın kararını verebilecek olmak

Barkod: 9789755399720 Dizi: Felsefe

Stokta

Açıklama

Vigilius Haufniensis, bildiğimiz ismiyle Søren Kierkegaard, kaygıyı bir uçurumun sınırında durduğumuzda hissettiğimiz baş dönmesine benzetir. Adımını uçurumun belirsizliğine doğru atmanın ya da atmamanın kararını verebilecek olmak ve tüm olasılıkların bir an için önümüzde serili olması hali insanda bu baş dönmesini meydana getirir. Benzer şekilde kaygı, olanaklar arasında seçim yapmanın sorumluluğunun bireye ait olduğu her durumda ortaya çıkan baş dönmesidir. Uçurumun kenarından aşağıya bakıp başı dönen bir insan gibi, özgürlük kendi olanaklarını seyreder. Kendi kendisiyle ilişki kurma olanağını ve bu ilişkiden sorumlu olmanın zorunluluğunu keşfeder. Bu nedenle kaygı hem ona doğru itildiğimiz hem de ondan kaçındığımız “sempatik bir antipati, antipatik bir sempati”dir.
Søren Kierkegaard’da Kaygı Kavramı, varoluşçu Danimarkalı filozof Kierkegaard’ın izinde özgürlüğün insan varoluşundaki en temel belirtisi olan kaygıyı, kalıtsal günah, özgürlük, zaman ve umutsuzluk kavramlarıyla ilişkisi bağlamında açıklamaya yönelik bir çabadır.

Künye

Marka

Yayın No

868

Dizi

Dizi No

4

Yazar

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

192

Baskı

2

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Yasemin Akış

1983’te İzmir Bornova’da doğdu. Lisans eğitimini Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. Varoluşçuluk çalışmalarına “Albert Camus ve J.- P. Sartre’da Saçma’nın Karşılaştırılması” isimli yüksek lisans tezi ile başladı. Çalışmalarını “Søren Kierkegaard’da Kaygı Kavramı” üzerine doktora teziyle sürdürdü. Bu kapsamda 2010-2011 yılları arasında Southern Illinois Üniversitesi’nde (ABD) araştırmacı olarak bulundu. Doktorasını tamamladığı 2014 yılında, Howard and Edna Hong Kierkegaard Library bursiyeri olarak Northfield, Minnesota’ya (USA) davet edildi. Kierkegaard ve Varoluşçuluk üzerine çok sayıda yayını bulunan yazar, halen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

0