Romantik Ortadoğu

Orijinal fiyat: 480,00₺.Şu andaki fiyat: 360,00₺.

Ortadoğu’nun son iki yüzyıllık tarihine tanıklık için edebiyata başvurulacak olsa peş peşe sorular belirir: Bu edebiyat, vicdana dair ne der? Edebiyatın hakikatinde tartıldığında, romantizm Ortadoğu’nun neresine düşer? İstilalar,

Barkod: 9789755399584 Dizi: İdea

Stokta

Açıklama

Ortadoğu’nun son iki yüzyıllık tarihine tanıklık için edebiyata başvurulacak olsa peş peşe sorular belirir: Bu edebiyat, vicdana dair ne der? Edebiyatın hakikatinde tartıldığında, romantizm Ortadoğu’nun neresine düşer? İstilalar, savaşlar, kıyımlar, çatışmalar ve inançlar kavşağı olan bu coğrafyada özgün bir düşünceden, sözgelimi bir Ortadoğu Felsefesi’nden söz edilebilir mi? Batı’yla sona ermeyen ateş dansı neyin dışavurumudur? Arkeolojik kazısı yapılacak olsa Ortadoğu metinlerinin bilinçaltından ne çıkar? Kadına, ekolojiye, sosyalizme, ulusa, dine, barışa, ekonomiye, teknolojiye, emperyalizme vs ilişkin ne bulunur? Hem bugünkü hem de gelecekteki kaostan dinginliğe geçmek için deneyimlenebilecek bir önermesi var mı?

Ortadoğu’da sorular bir piramidin basamakları gibi yükselmez; bir labirentin koridorları gibi ilerler, iç içe geçer, çatallanır, sürekli yön değiştirir.

Hayri K. Yetik bu labirentin dolambaçlı yollarına girerek, geçmişin hafızasını derinlemesine kazıyor ve geleceğin dünyasına ışık tutmaya çalışıyor.

Farklı disiplinleri ve çalışma alanlarını bir araya getiren Hayri K. Yetik, karşılaştırmalı edebiyat yoluyla, Türkçe, Farsça, Kürtçe, Arapça, Ermenice, İbranice, Süryanice gibi Ortadoğu dillerine ait edebi metinlerin arasında dolaştırdığı okura yeni bir soluk veriyor. O solukta, sağduyunun şiiri hissediliyor; tutku, keder ve umut hissediliyor. Geçmişin hayali ile geleceğin boğucu karmaşası arasında kalan bir coğrafyanın şarkısı hissediliyor.

Bir gözü kapalı adalet tanrıçası Justitia’nın terazisinde darası alınmamış bir tarih yer alır. Bu tarihi, edebiyatın vicdanıyla tartmak olanaklı mıdır?

Hayri K. Yetik bu sorunun verdiği ilhamla, “Romantik Ortadoğu”nun kapısını açıyor ve hayata yeni anlamlar yüklemenin yanı sıra, geleceğe de barış umuduyla bakıyor.

Künye

Marka

Yayın No

824

Dizi

Dizi No

24

Yazar

Yayıma Hazırlayan

Kapak Tasarım

Kapak Fotoğrafı

Dizgi

Sayfa Sayısı

640

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Hayri K. Yetik

0