Psikoterapide İnternet Bağımlılığı

Orijinal fiyat: 120,00₺.Şu andaki fiyat: 90,00₺.

Dijital çağda her birimiz vaktimizin çok daha büyük bir kısmını sanal evrende geçirir hale geldik. Kimi zaman mesleki mecburiyetler, kimi zaman sanal ortamda sosyalleşmenin karşı konulmaz cazibesi, kimi zaman ise eğlence amaçlı popüler

Barkod: 9786053144793 Dizi: İnceleme

Stokta

Açıklama

Dijital çağda her birimiz vaktimizin çok daha büyük bir kısmını sanal evrende geçirir hale geldik. Kimi zaman mesleki mecburiyetler, kimi zaman sanal ortamda sosyalleşmenin karşı konulmaz cazibesi, kimi zaman ise eğlence amaçlı popüler aktiviteler bizi internet dünyasının içine doğru çekiyor; her yaştan insana yeni imkânlar ve seçenekler sunuyor. Ancak madalyonun diğer yüzü bu denli ışıltılı değil. Hızla artan internet bağımlılığı günümüz insanı için riskleri ve tehditleri beraberinde getiriyor.

Psikolog – akademisyen Kuss ve Griffiths, bizleri internet bağımlılığının biçimleri, nedenleri ve riskleri üzerine ilginç bir yolculuğa çıkarıyorlar. Yazarlar, internet bağımlılığının tıpkı diğer bağımlılıklar gibi insan vücudunda ve davranışlarında yaptığı değişimi ustalıkla gözler önüne seriyorlar. Çevrimiçi oyun ve kumar bağımlılığı başta olmak üzere yaygın internet bağımlılığı türlerini cinsiyet, yaş ve meslek grupları gibi farklı kategorileri dikkate alarak inceliyorlar. Her ne kadar internet bağımlılığı tedavisi konusunda bugünkü bilgimiz kısıtlı olsa da yazarlar bu sorunu uluslararası ölçekte 20 farklı terapistin deneyimlerine odaklanarak aşmayı deniyor.

Psikoterapide İnternet Bağımlılığı, yalnızca uzmanların değil dijital ortamda uzun vakit geçiren herkesin, bilhassa da ebeveynlerin ve gençlerin ilgiyle okuyacağı güncel bir araştırma…

Künye

Marka

Yayın No

1452

Dizi

Dizi No

323

Orijinal Adı

Internet Addiction in Psychotherapy

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

160

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Daria J. Kuss

Daria J. Kuss, uzman bir psikolog olmasının yanında Nottingham Trent Üniversitesi’ndeki Uluslararası Oyun Çalışmaları Birimi’n- de psikoloji eğitimi vermekte ve araştırmacı olarak çalışmaktadır. Araştırma bulgularını çok sayıda hakemli dergi ve kitapta paylaşmış, internet bağımlılığı uzmanı olarak uluslararası bir ün kazanmıştır. 2015 yılında Nottingham Trent Üniversitesi’nde en çok yayın yapan 10 akademisyen arasında yer almış ve çevrimiçi sosyal ağlar üzerine yaptığı araştırmalarla birlikte International Journal of Environmental Research and Public Health’in En İyi Bildiri Ödülü’nü kazanmıştır. Daria J. Kuss, şu anda davranışsal bağımlılıklar alanında tanınmış bir dergi olan Addictive Behaviours’ın baş konuk editörü, Psychopathology (Frontiers in Psychology) ve JMIR Serious Games’in yayın kurulu üyesidir. Ayrıca British Psychological Society’de uzman bir psikolog ve Higher Education Academy, European Psychiatric Association, Hellenic Association for the Study of Internet Addiction Disorder gibi çeşitli uluslararası ve ulusal meslek kuruluşlarının üyesidir. Makale ve kitap bölümlerinin yanı sıra 2013’te For the Horde!: How Playing World of Warcraft Reflects Our Participation in Popular Media Culture başlıklı kitabını yayımlamıştır.

Mark D. Griffiths

Mark D. Griffiths, Nottingen Trent Üniversitesi’nde davranışsal bağımlılık profesörü olmakla birlikte kumar oynama bozukluğu, oyun bağımlılığı ve internet bağımlılıkları üzerine çalışan uzman bir psikologdur. Aynı zamanda Uluslararası Oyun Çalışmaları Birimi’nin direktörlüğünü yapmaktadır. İnternet bağımlılıkları alanında sıklıkla kaynak olarak gösterilen Gambling Addiction and its Treatment Within the NHS, Gambling and Gambling Addictions in Adolescence ve Adolescent Gambling gibi önemli kitaplar yayımlanmıştır. 140’tan fazla kitap bölümü ve 2000’e yakın makale yazmış, “2006 Lifetime Achievement Award For Contributions to the Field of Youth Gambling,” “2003 International Excellence Award For Gambling Research” ve “2013 Lifetime Resear mbling Research” gibi çok sayıda ödül kazanmıştır.

0