Oyun, Oyunseverlik, Yaratıcılık ve Buluş

Orijinal fiyat: 144,00₺.Şu andaki fiyat: 108,00₺.

Bu çığır açan çalışma, oyun akademisyenlerinden ve doğa bilimcilerinden sosyal sorunlara pratik yaklaşımlar için gelişmiş bir temel arayanlara kadar geniş bir kitleye bilgi verecek, ilgi uyandıracak ve onları memnun edecektir. Kitabın

Barkod: 9789755399621 Dizi: İnceleme

Stokta

Açıklama

Bu çığır açan çalışma, oyun akademisyenlerinden ve doğa bilimcilerinden sosyal sorunlara pratik yaklaşımlar için gelişmiş bir temel arayanlara kadar geniş bir kitleye bilgi verecek, ilgi uyandıracak ve onları memnun edecektir. Kitabın özgünlüğü, sağduyulu temeli, açık ve anlaşılabilir dili ve pragmatizmi övgüye değerdir. Davranış gelişimi üzerine dönüm noktası yaratan çalışmaları an itibariyle çeyrek yüzyıldan daha uzun bir süredir devam eden yazarlar, düşüncelerinin anlaşılabilir ve doğrudan anlatımını sağlamak için gayret sarf etmişlerdir. Aynı zamanda, çok çeşitli sosyal sorunları kapsayan endişeleri ele alırken gerektiğinde ve açık sözlü şekilde farklılıkların altını çizmeyi de başarıyorlar.

Yazarlar, geniş bir biyolojik spektrum boyunca yaratıcı süreçlerin kökenleriyle ilişkilendirmede gösterdikleri başarılı çabalarında önceki oyun kavramlarına bilgilendirici şekilde ince ayar yapıyorlar. Kitapta yaratıcı gelişim seçeneklerinin itici gücü olarak oyun, ayrı bir buluş süreci aracılığıyla davranışsal ve sosyal repertuarda bütünleşmek için bir davranışsal yenilik kaynağı olarak oyun ve bireysellik ve toplumun daha kapsamlı sorunlarına yönelik düşünceler ve yaklaşımlar kaynağı olarak oyun şeklinde genel ilgi çeken ana temalar bir eser üretmek için birlikte ele alınıyor.

Robert M. Fagen

Yavru kediler yarı ölü avlarıyla oynar, köpekler fırlatılan sopa peşinde koşar, çocuklar öğretmen veya pilot olmaya özenir ve ebeveynleri resim, bahçe ve spordan zevk alırlar. Hepsi oyun davranışının örnekleridir. Ancak, oyunun memnuniyet verici olduğu hemen anlaşılıyor olsa da, ilk başta niçin geliştiğinin nedenini belirleyen ikna edici bir bilimsel açıklama belirsiz kalmıştır. Şimdi hayvan davranışı konusunda önde gelen uzmanlar olan Bateson ve Martin, oyun işlevleri konusunda yaratıcılık oluşturmak ve buluşçuluğu teşvik etmek bakımından bir cevap sunmaktadırlar. Bu, tekdüzelikten sıyrılmak ve hayatın zorluklarına daha iyi çözümler bulmak yönünde bir adaptasyondur. Hayvanın bilme yetisinden çocuk gelişimine, hayal kurmaya ve hezeyana yol açan ilaçlara/uyuşturuculara kadar uzanan konularda çok güzel ve anlaşılır şekilde yazılmış olmasıyla ve bunları kapsayan farklı yayınları içermesiyle, Bateson ve Martin’in metni mükemmel şekilde okunabilir hâldedir ve oldukça ihtiyaç duyulan bir bilimsel oyun bilgisi özetini sunmaktadır. “

Kevin N. Laland, St Andrews Üniversitesi

Künye

Yayın No

825

Dizi

Dizi No

262

Yazar

Orijinal Adı

Play, Playfulness, Creativity and Innovation

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Yazar

Patrick Bateson

Royal Society üyesidir, Cambridge Üniversitesi’nde Etoloji Fahri Profesörüdür. Londra Zooloji Derneği Başkanı ve Kraliyet Cemiyeti eski başkan yardımcısıdır. Bilimsel kariyerinin çoğu, davranış gelişimiyle ilgili olmuştur. Ayrıca Plasticity, Robustness, Development and Evolution (Cambridge, 2011) kitabının ortak yazarlarındandır.

Paul Martin

Cambridge Üniversitesi’nde davranış biyolojisi okumuş, daha sonra Harkness Bursu ile Stanford Üniversitesi Psikiyatri ve Davranış Bilimleri Bölümü’ne geçmiştir. Cambridge Üniversitesi’nde davranışsal biyoloji dersleri vermiş ve araştırmalar yapmıştır ve Wolfson Koleji’nin eski bir mensubudur. Yazarlar, Measuring Behaviour: An Introductory Guide (3. baskı, Cambridge, 2007) da dahil olmak üzere başka başarılı kitaplara da birlikte imza atmışlardır.

0