Ölü Yiyiciler

Orijinal fiyat: 190,00₺.Şu andaki fiyat: 142,50₺.

…Bu kitaptaki canavarların ve tarih boyunca görülen yamyamlık vakalarının da ortaya koyduğu üzere, bizler de besin zincirinin bir parçasıyız. Parçalara ayrılıp yenebileceğimiz, sindirilebileceğimiz ve dışkılanabileceğimiz gerçeğinden rahatsız oluyor ve bunu korkutucu buluyoruz.

Barkod: 9786053146933 Dizi: Sanat ve Kuram

Stokta

Açıklama

…Bu kitaptaki canavarların ve tarih boyunca görülen yamyamlık vakalarının da ortaya koyduğu üzere, bizler de besin zincirinin bir parçasıyız. Parçalara ayrılıp yenebileceğimiz, sindirilebileceğimiz ve dışkılanabileceğimiz gerçeğinden rahatsız oluyor ve bunu korkutucu buluyoruz. Böylece bunu wendigoların, hortlakların, aswangların ve diğer şeytani yaratıkların yaptığını hayal ediyor, onları kendimizden uzaklaştırıyor, bu durumu daha az gerçek kılıyor (ya da en azından başkasının başına geldiğini hayal ediyoruz, kendimizin değil) ve aynı anda da yamyam katilleri ünlü konumuna yüceltiyoruz (kendimizden uzaklaştırıyoruz). Yamyamlığın nadir olduğunu, hortlakların, aswangların ve wendigoların artık var olmadığını düşünerek rahatlıyoruz. Ancak diğer tüm ceset yiyiciler gibi, onlar da gölgelerde saklanıyor, geri dönmek ve korkularımızı körüklemek için fırsat kolluyorlar.

Dünya üzerindeki her kültürde, insan yiyen canavarlara dair anlatılara tanık oluruz. Grendel’den ortaçağda bir yamyam olan Sawney Bean’e; antik İran’daki gulyabanilerden Teksas Katliamı’na kadar, bu varlıkların insanları yediği her hikâye, evrensel ve bir o kadar da korkutucu nitelikler taşır. Bu kitapta Kevin J. Wetmore Jr., hortlaklar, yamyamlar, wendigolar ve insan etiyle ziyafet çekmeyi seven diğer varlıklar da dahil olmak üzere ölü yiyen canavarların tamamına yer veriyor. Mitolojiden başlayarak tarihe ve çağdaş popüler kültüre yönelen Wetmore, antik Yunan tanrılarının insanlarla beslenme hikâyelerinden, Tibet’teki gökyüzü cenazelerine; Zerdüştlükten modern toplumlardaki gerçek yamyamlık vakalarına kadar görünüşte insanlık dışı olan bu eylemleri inceleyerek Ölü Yiyiciler’de, ceset yiyenlerin bizlere insan doğası ve en derin korkularımıza dair pek çok şey öğretebileceğini ortaya koyuyor.

“Wetmore, temel bir geri dönüşüm niteliğinde olan yamyamlığın etkileyici hikayesini kaleme almış. Bir canlının kendi türünü yemesinin tabu olan bu tarihi, görmezden gelinemeyecek ya da hafızalardan silinemeyecek bir enkaz niteliğinde. Eser iki boyutlu; yalnızca bizlerde kalıtsal olarak bulunan yenme korkusunu değil, aynı zamanda kendimizin de birer yamyam olma potansiyeline dair kaygımızı da irdeliyor. Yenip yutulması gereken bir tiksinti ziyafeti, huzursuzluk yaratan bir söylev.” Del Howison, ödüllü editör, Dark Delicacies’in sahibi.

Künye

Marka

Yayın No

1746

Dizi

Dizi No

73

Orijinal Adı

Eaters of the Dead – Myths and Realities of Cannibal Monsters

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Yaş Grubu

Dizgi

Sayfa Sayısı

224

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Kevin J. Wetmore

Loyola Marymount Üniversitesi’nde sahne sanatları profesörü olan Kevin J. Wetmore, Jr., 1 Şubat 1969 tarihinde New Haven, Connecticut’da doğmuştur. Aynı zamanda bir yazar ve birçok kitabın editörlüğünü yapan Wetmore’un çalışma alanları, Japon tiyatrosu, Afrika tiyatrosu, Shakespeare, Yunan trajedileri, korku tiyatrosu, Asya sineması, korku sineması ve komedyadır. Bates College’da Klasik ve Ortaçağ Araştırmaları Bölümü’nden lisans derecesini almış, Leeds Üniversitesi’nin Tiyatro Çalışmaları ve Loyola Marymount Üniversitesi’nin Teoloji Bölümlerinden iki adet yüksek lisans derecesine elde etmiş, Pittsburgh Üniversitesi’nin Tiyatro ve Performans Çalışmaları Bölümü’nden ise doktora derecesini kazanmıştır.

0