Niyazi Usta

Orijinal fiyat: 100,00₺.Şu andaki fiyat: 30,00₺.

“Ne sakalla ne de hırkayla filozof olunur” diye bir söz vardır. Niyazi Usta’nın ne sakalı ve ne de hırkası vardı. Ama o, Kürt aydınlarının gözünde bir halk filozofuydu. Toplumsal ve siyasal olayları, onun kadar özlü, basit ve

Barkod: 9786053143925 Kategoriler: Yakın Tarih, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

“Ne sakalla ne de hırkayla filozof olunur” diye bir söz vardır. Niyazi Usta’nın ne sakalı ve ne de hırkası vardı. Ama o, Kürt aydınlarının gözünde bir halk filozofuydu. Toplumsal ve siyasal olayları, onun kadar özlü, basit ve çarpıcı bir aykırılıkla anlatana az rastlanır. Elbet bu özellik, bilgi ve zekâ ürünüydü. Onunla ilgili anlatılan her anekdot, insanı güldürerek düşündüren bir özelliğe sahipti. Onun için Kürt siyasetçileri ve yazarları, konuşmalarını veya yazılarını Niyazi Usta’nın anekdotlarıyla süslemeyi severler.

Yazar Ruşen Arslan, dört kuşak usta, kalfa ve çırak ilişkisi içindeki Kürt yurtseveri olan terzilerin üçüncü kuşağı olan Terzi Niyazi Usta’yı bu kitabında anlatıyor. Bu kuşağın birincisi, uzun süre Bitlis Belediye Başkanlığı da yapmış olan Adil Şerefhanoğlu’dur. Astığı astık, kestiği kestik bir dönemde, 3. Ordu Müfettişi Abidin Özmen’in evinde elbise ölçüsü almayı reddedecek kadar onurlu biridir. Kuşağın ikincisi Şemsi Arıdıcı, Türkiye Kürdistan Partisi Antalya davasında yargılandı. Niyazi Usta hem kuşağın üçüncüsü hem de ilk sosyalist düşünceye sahip olanıydı. Kuşağın dördüncüsü Mehdi Zana ise, yetmişli yıllarda Diyarbakır’da bağımsız Belediye Başkanı oldu ve yıllarca hapis yattı.

Ruşen Arslan bu kitabıyla “Söz uçar yazı kalır” diyerek; Niyazi Usta’nın unutulmamasını istedi…

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

160

Baskı

0

Yazar

Ruşen Arslan

1944 yılında Muş’ta doğdu. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne üye oldu. 1966 yılında Ankara Hukuk Fakültesi Fikir Kulübü başkanlığına seçildi. 1967 yılında fakülteden mezun olup 1969 yılında avukatlığa başladı. Askerde, Kolordu Komutanı Kenan Evren’in emriyle disiplin hapsiyle cezalandırıldı. 1970’te Muş’ta serbest avukat olarak çalışmaya başladı. 12 Mart’taki askerî müdahale sonrası gözaltına alındı. 49 gün sonra salıverildi. 1973 yılında savunmada bölücülük yapmak suçlamasından 92 gün tutuklu kaldı ve yargılama sonunda beraat etti. 1975 yılında KOMAL’ın kurucuları arasında yer aldı. 1976 yılında yayına başlayan Rızgari dergisinin sahipliğini üstlendi. 1979 yılında tutuklandı ve 10 yıl ağır hapis cezasına mahkûm oldu. 1985 yılında tahliye olduktan on gün sonra, 3 yıl ağır hapis ile cezalandırılması üzerine yurtdışına çıktı. Almanya’dayken Partiya Rizgarîya Kurdistan’ın kuruluşuna katıldı. 2011 yılında İsmail Beşikci Vakfı’nın kuruluş çalışmalarına katıldı. İdam, Gölgeler, Ebe Kocası adlı hikâye kitapları, Cim Karnında Nokta adlı anı, Şeyh Said İsyanında Varto Aşiretleri ve Mehmet Şerif Olayı ile Devletin İç Düşmanı Kürtler adlı inceleme kitapları vardır.

0