Mükemmel Dokuzlu

Orijinal fiyat: 108,00₺.Şu andaki fiyat: 81,00₺.

Ama artık vakit tamam bizim için. Yarın bir yolculuğa çıkıyoruz. Geldiğimiz dağa dönüyoruz. Olur da dönemezsek buralara, Geride şu sözlerimiz kalsın: Aramayın beni fesatta. Aramayın yağmada, Talanda, aylaklıkta. Aramayın ahmakça

Barkod: 9786053141860 Dizi: Edebiyat

Stokta

Açıklama

Ama artık vakit tamam bizim için.

Yarın bir yolculuğa çıkıyoruz.

Geldiğimiz dağa dönüyoruz.

Olur da dönemezsek buralara,

Geride şu sözlerimiz kalsın:

Aramayın beni fesatta.

Aramayın yağmada,

Talanda, aylaklıkta.

Aramayın ahmakça bir öfkede,

Ne de boş bir nefrette.

Aramayın anlamsız savaşlarda,

Kanlı ihtilaflarda.

Zira yeri yoktur adımın

Alçakların ağzında.

Afrika ve dünya edebiyatının büyük isimlerinden Kenyalı yazar Ngũgĩ wa Thiong’o son kitabı Mükemmel Dokuzlu‘da, mensubu olduğu Gikuyu halkının köken mitini feminist bir vurguyla ve destansı bir dille yeniden yorumlar. Thiong’o, ulusunu meydana getiren halklardan biri olan Gikuyuların doğuş hikâyesini, yurt ve güzellik arayışı, doğa koşullarıyla mücadele, cesaret, azim, birlik, barış, aile ve Tanrı gibi kavramlar etrafında ustalıkla dokur.

Künye

Yayın No

1647

Dizi

Dizi No

261

Yazar

Orijinal Adı

The Perfect Nine

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Ngũgĩ wa Thiong'o

Ngũgĩ Wa ThIong’o: 1938 Kenya doğumlu roman, öykü, oyun ve deneme yazarı Ngũgĩ wa Thiong’o, ilk ve ortaöğrenimini Kenya’da, üniversite eğitimini ise Uganda’da Makerere Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1962 yılında ilk önemli oyunu The Black Hermit’in Uganda’nın bağımsızlık kutlamaları çerçevesinde sahnelenmesiyle edebiyat dünyasına parlak bir giriş yapar. Bu, aynı zamanda oldukça üretken bir dönemin de başlangıcıdır. Weep Not, Child (1964) ve 1965’te yayımlanan The River Between (Aradaki Nehir, Çev. Bora Korkmaz, Ayrıntı Yayınları, 2015) adlı romanlarını bu dönemde yazmış, 1967 yılında çıkan üçüncü romanı A Grain of Wheat (Bir Buğday Tanesi, Çev. Gül Korkmaz, Ayrıntı Yayınları, 2015) ile anlatısında bireysel olandan kolektif olana yönelmiştir. Aynı yıl Nairobi Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı dersleri de vermeye başlar. Yine bu dönemde, denemelerden oluşan Homecoming (1969) adlı kitabı yayımlanır. İlerleyen yıllarda, bu eserini, Writers in Politics (1981 ve 1997), Decolonising the Mind (1986), Moving the Center (1994), Penpoints, Gunpoints and Dreams (1998), Secure the Base (2016) (Öze Dönüş, Çev. Seda Ağar, Ayrıntı Yayınları, 2021) adlı diğer deneme kitapları izleyecektir. 1977 yılında ise on yıllık bir aradan sonra yeni bir roman yayımlar: Petals of Blood (Kan Çiçekleri, Çev. Seda Ağar, Ayrıntı Yayınları, 2019).

0