Modern Dünyanın Yeniden İnşası

294,00

Modern Dünyanın Yeniden İnşası, İngiliz tarihçi Christopher Alan Bayly’nin modern tarih yazımında çığır açan Modern Dünyanın Doğuşu adlı geniş kapsamlı ve incelikle işlenmiş çalışmasının devamı ve tamamlayıcı cildidir.

Barkod: 9786053145899 Dizi: Tarih

Stokta

Açıklama

Modern Dünyanın Yeniden İnşası, İngiliz tarihçi Christopher Alan Bayly’nin modern tarih yazımında çığır açan Modern Dünyanın Doğuşu adlı geniş kapsamlı ve incelikle işlenmiş çalışmasının devamı ve tamamlayıcı cildidir.

“Göz kamaştırıcı bilgi derinliğiyle uzaklık tanımayan çözümleme gücünün başyapıtı” olarak tanımlanan ilk ciltte olduğu gibi Bayly bu ciltte de iktisadi, siyasal ve toplumsal gelişmeleri, görünür görünmez karmaşıklıkları içinde, kendine özgü bağlantılı ve karşılaştırmalı bakış yöntemiyle küresel ölçekte çözümlemeyi sürdürüyor. Devlet, sermaye, üretim, savaş, iletişim, kültürel yaşam, küresellik, yerellik temalarını yüzyılın başından beri ortaya çıkan değişimlere bağlı olarak somut biçimde irdeleyen Bayly, okura, her bir aşamada çarpıcı örneklerle donatılmış, zengin ve izlenebilir bir tarih anlatısı sunuyor.

Modern Dünyanın Yeniden İnşası, olağanüstü derinlikteki yapıtlarıyla olduğu kadar seçkin bir eğitmen olarak da yaşamının son anına dek katkılarını devam ettirdiği akademi çevrelerince “benzersiz entelektüel yelpazeye sahip bir virtüöz” olarak anılan Bayly’nin modern tarih yazımına miras bıraktığı bir “son dokunuş” olarak kabul edilmektedir.

“Yirminci yüzyılın küresel tarihini tüm klişelerden arınmış biçimde yalnızca Chris Bayly yazabilirdi. Engin bilgi birikimi ve aynı biçimde derin düşünce yetisi üzerinde yükselen, geçmişe ışık düşürdüğü kadar günümüzün çalkantılı dünyasını da aydınlatan, ilham verici bir eser.”

(Ruth Harris, Modern Tarih Profesörü, Oxford Üniversitesi)

Modern Dünyanın Yeniden İnşası, ilk bakışta yerel çatışmalar ve küçük savaşları dünya tarihinin merkezine yerleştirir görünürken temelde küresel kapitalizmin eşitsizliklerini derinliğine sorgulamakta ve değişen birey ve toplum kavrayışlarına dikkat çekmektedir. Çağımızın en önemli tarihçilerinden birinin en parıltılı eseri”

(Lauren Benton, Hukuk ve Tarih Profesörü, Vanderbilt Üniversitesi)

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

448

Basım Yeri

İstanbul

Basım Tarihi

Baskı

1

Yazar

Christopher Alan Bayly

1945, Tunbridge Wells, Kent doğumlu İngiliz tarihçi. Doktorasını 1970 yılında Oxford Üniversitesi’nde tamamladı. 1990 yılında British Academy’e kabul edildi. Britanya İmparatorluğu ve Hindistan tarihi alanındaki yapıtlarıyla öne çıkan Bayly, aralarında 2004 “Wolfson History Oeuvre” ve 2007 “Queen’s Birthday Honours List” gibi unvanın da yer aldığı çok sayıda ödüle değer görüldü ve “Sir” unvanıyla onurlandırıldı. 1970’de St. Catharine’s College’da öğretim görevlisi olarak başlayan akademik kariyerini 1992’den 2013’e kadar imparatorluk ve denizaşırı ülkeler tarihi profesörü olduğu Cambridge Üniversitesi’nde sürdürdü. 2015 Nisan’ında yaşama veda ettiğinde Chicago, Kopenhag ve Londra Queen Mary Üniversitesi’nde ders vermeyi sürdürmekteydi. Yayımlanmış Eserleri: The Local Roots of Indian Politics: Allahabad, 1880- 1920; Rulers, Townsmen and Bazaars: North Indian Society in the Age of British Expansion, 1780-1870; Indian Society and the Making of the British Empire; Imperial Meridian: The British Empire and the World, 1780-1830; Empire and Information: Intelligence Gathering and Social Communication in India, 1780-1870; Origins of Nationality in South Asia: Patriotism and Ethical Government in the Making of Modern India; The Birth of the Modern World: Global Connections and Comparisons, 1780-1914; Forgotten Armies: The Fall of British Asia, 1941- 1945; Forgotten Wars: Freedom and Revolution in Southeast Asia; Recovering Liberties: Indian Thought in the Age of Liberalism and Empire; Remaking the Modern World, 1900-2015: Global Connections and Comparison.

0