Mektuplardaki Felsefe

Orijinal fiyat: 144,00₺.Şu andaki fiyat: 43,20₺.

20. yüzyıl Alman felsefesinin iki büyük filozofu olan Martin Heidegger ve Karl Jaspers 1920 yılında tanıştıklarında, günün birinde aynı yüzyılda en azından kendileri kadar ünlü olacak bir siyaset filozofunun öğretmenliğini

Barkod: 9786053144571 Kategoriler: Felsefe, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

20. yüzyıl Alman felsefesinin iki büyük filozofu olan Martin Heidegger ve Karl Jaspers 1920 yılında tanıştıklarında, günün birinde aynı yüzyılda en azından kendileri kadar ünlü olacak bir siyaset filozofunun öğretmenliğini yapacaklarını nereden düşünebilirlerdi? O kişi Hannah Arendt idi ve önce Marburg’da Heidegger’in, sonra da Heidelberg’de Jaspers’in öğrencisi olacaktı. Nazi Almanyası’nın yarattığı acılar nedeniyle hocalarıyla olan ilişkisi bir dönem kesintiye uğrayan Arendt, savaştan sonra tüm maddi ve manevi sıkıntılara rağmen onlarla yeniden ilişki kurmuş ve her ikisine de olan bağına sadık kalmayı başarmıştı.

Elinizdeki bu kitap felsefeyle dolu üç hayatın mektuplardaki yansımalarını aktarıyor ve üç düşünürün birbirleriyle olan ilişkilerinin yanı sıra onların düşüncelerini karşılaştırarak bu filozoflar üzerine daha kapsamlı çalışmalar yapmaya teşvik ediyor.

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

192

Basım Tarihi

Baskı

1

Yazar

Yusuf Örnek

Ortaokul ve lise eğitimini doğduğu kent İzmir’de tamamlayan Yusuf Örnek, Hacettepe Üniversitesi, Sosyoloji ve İdare Bölümü’nden 1977 yılında mezun olduktan sonra felsefe öğrenimi için Almanya’ya gitti. Mainz’daki Johannes Gutenberg Üniversitesi’nde felsefe doktorasını tamamlayarak 1984’te tekrar Ankara’ya dönen Örnek, Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde önce yardımcı doçent, sonra 1987 yılında doçent oldu ve aynı yıl üniversiteden ayrılarak ticaret hayatına atıldı. 1987-2007 yılları arasında turizm endüstrisinin çeşitli şirketlerinde yöneticilik yaparken bazı dönemlerde Antalya’da Akdeniz Üniversitesi ile İstanbul’daki Maltepe ve Yeditepe Üniversitelerinde yarı-zamanlı olarak felsefe dersleri verdi. 2017’den beri Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Anabilim Dalında tam-zamanlı öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Özellikle 20. yüzyıl Alman felsefesi üzerinde çalışan Yusuf Örnek’in bu alanda Almanya’da ve Türkiye’de yaptığı yayınların yanı sıra, Immanuel Kant, Martin Heidegger ve Karl Jaspers’ten Türkçeye kazandırdığı çevirileri de bulunmaktadır.

0