LGBTİ Bireyler ve Medya

243,00

Medyanın LGBTİ bireyleri temsili ve onlara karşı tutumu, temel özgürlüklere yönelik nefret söylemi,ötekileştirme, hedef gösterme, etiketleme, hakaretgibi saldırıları içermektedir. LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılık medyanın en

Barkod: 9786053143970 Dizi: Schola

Stokta

Açıklama

Medyanın LGBTİ bireyleri temsili ve onlara karşı tutumu, temel özgürlüklere yönelik nefret söylemi,ötekileştirme, hedef gösterme, etiketleme, hakaretgibi saldırıları içermektedir.

LGBTİ bireylere yönelik ayrımcılık medyanın en önemli sorunlarından biridir; medya cinsel yönelimlere ve cinsiyet kimliklerinin eşitliğine önem vermeyen,hatta ötekileştiren bir tutum içindedir. İnsanlar cinsel yönelimleri göz önünde bulundurularak medya alanında iş bulamamakta ya da işten ilk uzaklaştırılanlar olmaktadır. Medyanın söylemi LGBTİ bireyleri hedef alan ve nefret içeren örneklerle doludur. Medya, LGBTİ haberlerini şiddet içeren 3. sayfa haberleriyle, cinsel içerikli, toplum ahlakına aykırı olarak vermekte, LGBTİ bireyleri ise “sapkın” veya “canavar” gibi sunmaktadır. Bu aslında genel anlamıyla tüm “öteki”ler için de geçerli bir durumdur.

Günümüzde yükselen muhafazakârlaşma ve gittikçe artan baskılar LGBTİ bireyler üzerinde daha büyük baskı yaratmaktadır. Özellikle muhafazakâr medya tarafındanaçıkça aşağılanıp, hedef gösterilen LGBTİ bireyler ikili bir baskı altında yaşamakta,varolma ve kendilerini kabul ettirme mücadelesi vermektedir.

Bu çalışmada LGBTİ ve medya ilişkisi çeşitli açılardan incelenmekte, medyanın ötekileştirici söylemleri eleştirel bir perspektiften hareketle masaya yatırılmaktadır.

Künye

Marka

Yayın No

1336

Dizi

Dizi No

45

Yazar

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

432

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Baskı Tarihi

0