Küresel Dünya

Orijinal fiyat: 600,00₺.Şu andaki fiyat: 450,00₺.

Ayrıntı Yayınları’nın 600. kitabı olan Küresel Dünya, birçok bakımdan ilkleri temsil ediyor: Küresel dünyayı tüm boyutlarıyla ele alıyor olmasıyla bir ilk. Böylesine geniş ve derin bir olguyu akademik disiplinden ödün vermeden ama

Barkod: 9786053144748 Dizi: Ağır Kitaplar

Stokta

Açıklama

Ayrıntı Yayınları’nın 600. kitabı olan Küresel Dünya, birçok bakımdan ilkleri temsil ediyor: Küresel dünyayı tüm boyutlarıyla ele alıyor olmasıyla bir ilk. Böylesine geniş ve derin bir olguyu akademik disiplinden ödün vermeden ama güncel örneklerle zenginleştirerek, bu denli anlaşılır ve akıcı bir dille anlatması bakımından bir ilk. Gezegenimiz çapındaki akımları, yapıları ve hareketleri bir bütünlük içinde tanımlaması ve kavramasıyla da bir ilk. Böylesi ilklere de ancak sosyal bilimlere Mcdonaldlaştırma teorisi başta olmak üzere birçok katkı sağlayan George Ritzer imza atabilirdi.

Yaşadığımız dünyanın anlaşılmasında anahtar kavramlar olan emperyalizm, imparatorluk, Amerikalılaş(tır)ma, anti-Amerikancılık, neo-liberalizm ve ayrıca neo-Marksist alternatifler çerçevesinde küreselleşme olgusu; kültür teorileri, küreselleşme tarihi, göç, çevre, kirlilik, medya, eşitsizlik, açlık sorunları bu kitabın konuları arasında. Küresel Dünya bu anlamda, çoğu kez ekonomik boyutuyla ele alınan küreselleşmenin çokboyutluluğuna vurgu yapan, kapsamlı ve cesaret isteyen bir çalışma.

Belli bir estetik kaygı da gözetilerek eklenen haritalar, özetler, notlar, sorular, alıştırmalar ve sözlükle bizi daha fazla araştırmaya ve okuduklarımızı eleştirel bir bakış açısıyla yorumlamaya yönelten bu kapsamlı çalışma, bize yeryüzünün çözümsüz gibi görünen devasa sorunlarının sandığımız kadar anlaşılmaz olmadığını, üzerine düşünüldüğünde ve gerçekten samimiyetle istendiğinde birtakım pratik çözümler üretilebileceğini gösteriyor. Ayrıca, kavram kargaşasında boğulmamızı engelleyerek son derece rahat bir okuma sağlıyor ve ezber kalıplarından ziyade bol örnekli, kolay anlaşılır bir metin sunuyor.

Sosyal bilimler, ekonomi, politika, iletişim öğrencilerinin yanı sıra küresel dünyamızı anlamak isteyen herkesi, sayfalarını açar açmaz, didaktik olmadan öğretici, hafife almadan keyifli ve ilgi çekici bir dünya yolculuğuna çıkarıyor, Küresel Dünya.

Künye

Yayın No

600

Dizi

Dizi No

28

Yazar

Orijinal Adı

Globalization: A Basic Text

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Yazar

George Ritzer

1940’ta New York’ta doğan George Ritzer, 1958’de Bronx High School of Science’ı bitirip City College of New York’ta yükseköğrenim görmüş ve ardından University of Michigan’da master yapmıştır. Bir müddet Ford Motor Company’de yöneticilik görevini üstlenmiş ancak bu işin kendisine göre olmadığını fark ederek Cornell University’de doktoraya başvurmuştur. 1968’den itibaren dünyanın çeşitli ülkelerinde profesör olarak dersler vermektedir. Kendisini, “Kendimi temelde bir sosyal teorist olarak yetiştirdim, dolayısıyla bu alanda gidebildiğim yere kadar gitmek istiyorum” diye ifade eden Ritzer’in, McDonaldlaşma, küreselleşme, tüketim, modern ve postmodern sosyal teori alanlarında çok sayıda eseri bulunmaktadır. Türkçeye çevrilen eserleri: Enchanting a Disenchanted World (2005) [Büyüsü Bozulmuş Dünyayı Büyülemek, Çev. Funda Payzın, Ayrıntı Yayınları, 2016]; Modern Sociological Theory (2007) [Modern Sosyoloji Kuramları, Çev. Himmet Mülür, De Ki Yay., 2012]; Sociological Theory (2007) [Sosyoloji Kuramları, Çev. Himmet Mülür, De Ki Yay., 2012]; Classical Sociological Theory (2010) [Klasik Sosyoloji Kuramları, Çev. Himmet Hülür, De Ki Yay., 2013]; Globalization: A Basic Text (2010) [Küresel Dünya, Çev. Melih Pekdemir, Ayrıntı Yayınları, 2011] ve Contemporary Sociological Theory and Its Classical Roots: The Basics (2012) [Çağdaş Sosyoloji Kuramları, –Jeffrey Stepnisky ile– Çev. Irmak Ertuna Howison, De Ki Yay 2013].

0