Kar Uykusu

Orijinal fiyat: 100,00₺.Şu andaki fiyat: 75,00₺.

Kar Uykusu, Neşe Yaşın’ın ilgiyle karşılanan Üşümüş Kuşlar (2016) kitabından sonra şiir dizimizdeki ikinci kitabı. Yaşın, Kar Uykusu’nda okuru bu kez bütünüyle kendine özgü bir düş dünyası ile buluşturuyor. Aşk trajik

Barkod: 9786053145110 Dizi: Şiir

Stokta

Açıklama

Kar Uykusu, Neşe Yaşın’ın ilgiyle karşılanan Üşümüş Kuşlar (2016) kitabından sonra şiir dizimizdeki ikinci kitabı. Yaşın, Kar Uykusu‘nda okuru bu kez bütünüyle kendine özgü bir düş dünyası ile buluşturuyor. Aşk trajik olana dokunup çekilirken okuyucu da acılı lirik bir söyleyişin eşlik ettiği şiirler aracılığıyla çok katmanlı bir masal dünyasının içine çekiliyor. Kar Uykusu, cinsiyetçi ideolojiyle hesaplaşmanın alttan alta izlendiği tutkulu ama bir yandan da tutkusunun girdabında kaybolmayan, ayırt edici söylensel ögelerle bezenmiş bir masal şiir.

Künye

Yayın No

1502

Dizi

Dizi No

43

Yazar

Orijinal Adı

Kar Uykusu

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Neşe Yaşın

1959 Lefkoşa doğumlu. Yaşamının ilk yılları şu anda Kıbrıs’ın güneyinde bulunan, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların birlikte yaşadığı Peristerona köyünde geçti. Aralık 1963’te Kıbrıs’taki çatışmalar nedeniyle ailesiyle birlikte Lefkoşa şehir merkezine göç etti. Çocukluğunun üç yılını enklavda geçirdi. Orta öğrenimini Kıbrıs’ta, adı sonradan Türk Maarif Koleji olarak değiştirilen İngiliz Koleji’nde tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu. İlk şiirleri 1978’den itibaren dönemin önde gelen edebiyat dergilerinde yer alan Neşe Yaşın, yayımladığı çok sayıda kitap, makale ve denemeyle, bölünmüş Kıbrıs’ın her iki tarafında ve Türkiye’de dikkat çeken, hem şiiri hem siyasal etkinlikleriyle konuşulan bir şair oldu. Şiirleri birçok dünya diline çevrilen Yaşın, aralarında 1998 Anthias- Pieridis Ödülü’nün de yer aldığı birçok ödüle değer bulundu. Uluslararası edebiyat festivallerine katılarak edebiyattan siyasete, gelenekten güncelliğe çok çeşitli temalarda okuma ve atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Neşe Yaşın şimdilerde, Kıbrıs’ın güneyindeki Kıbrıs Üniversitesi Türkoloji Bölümünde Dil ve Edebiyat dersleri vermekte; BirGün gazetesinde altı yıl boyunca yayımladığı köşe yazılarına Yenidüzen gazetesinde devam etmektedir.

0