Kaptan

Orijinal fiyat: 100,00₺.Şu andaki fiyat: 75,00₺.

Bu roman, Kaptan Ali Nâsır en-Necdî’nin biyografisini Körfez insanının vicdanında azap verici bir deniz efsanesi olarak belgelemekle kalmayıp kendisini romanın bağlamına dayatmış çok sayıda bilgi, söylem ve kayıtla çevrili toplumsal

Barkod: 9786053145714 Dizi: Edebiyat

Stokta

Açıklama

Bu roman, Kaptan Ali Nâsır en-Necdî’nin biyografisini Körfez insanının vicdanında azap verici bir deniz efsanesi olarak belgelemekle kalmayıp kendisini romanın bağlamına dayatmış çok sayıda bilgi, söylem ve kayıtla çevrili toplumsal değişimlerle birlikte aktarıyor. Sanatsal yanılsamaya dayalı edebi bir söylemin uçlarında, gerçeğin realist hitabını sorgulamaya kalkışan Kuveytli yazar Taleb Alrefai, dramatik bir gerilim anına, fırtınanın patlayışına, ölüme ve insanın hammaddesini ayıran o duvarı çizen hiçliğe varıyor. Alrefai, “Ali Nâsır en-Necdî öldü” dediğinde oluşabilecek son derece basit düzeydeki bir haberin roman seviyesine yükselişini, Gerald Prince’in “nedensellik” anlayışıyla ilişkilendiriyor. “Ali Nâsır en-Necdî boğularak öldü” diyerek de bir olay örgüsünün varlığını, sahnelerin kurgulanmasını ve bir tür sebep, paradoks ve çağrışım arayışı içinde uzamsal alanların oluşturulmasını zorunlu kılıyor.

J.M. Coetzee

Künye

Yayın No

1579

Dizi

Dizi No

254

Yazar

Orijinal Adı

Al Najdi

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Taleb Alrefai

Kuveytli roman ve öykü yazarıdır. Kuveyt Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş, Londra Kingston Üniversitesi’nde Yaratıcı Yazarlık alanında yüksek lisans yapmıştır. “Arapça Kısa Öykü Derneği Ödülü”nün kurucusudur ve mütevelli heyeti başkanlığını yürütmektedir. 2002 yılında Deniz Kokusu, 2016 yılında Tastamam Burada adlı romanlarıyla Devlet Edebiyat Ödülü’nün sahibi olmuştur. 2010 yılında üçüncüsü verilen Uluslararası Arapça Kurgu Roman Ödülü’nün (Arabic Booker) jürisine başkanlık etti. Öne çıkan eserleri Minik Hırsızlıklar, Sandalye, Koyu Gri adlı öykü toplamları ile Güneşin Gölgesi, Tastamam Burada, Kaptan ve Sevgiliyi Kapmak adlı romanları İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Çince gibi birçok dile çevrildi. 2021 yılında 40.’sı düzenlenen Şarika Kitap Fuarı'nda “Yılın Kültür İnsanı” ödülüne layık görüldü. Alrefai, Yaratıcı Yazarlık alanında uzman akademisyen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

0