Kant Felsefesinin Politik Evreni

Orijinal fiyat: 240,00₺.Şu andaki fiyat: 180,00₺.

1789’da Kant’ın yaptığı çağrı, Sapere Aude! –aklını kullanma cesaretini göster!– aklın kamusal ve eleştirel kullanımına yapılan bir davettir. Bu çağrı aslında Kantçı eleştirel projenin bağrından çıkar ve Kant’ın politik

Stokta

Açıklama

1789’da Kant’ın yaptığı çağrı, Sapere Aude! –aklını kullanma cesaretini göster!– aklın kamusal ve eleştirel kullanımına yapılan bir davettir. Bu çağrı aslında Kantçı eleştirel projenin bağrından çıkar ve Kant’ın politik düşünme geleneği içindeki yerini özetler.
Hakan Çörekçioğlu’nun derlediği ve çevirdiği bu seçki, hem Kantçı eleştirel aklın politik boyutuyla hem de Kant’ın politika felsefesiyle ilgili tartışmaları içermektedir. Bu tartışmalarda Kant felsefesi politik olanın karakteri, kamusal iletişimin ilkeleri, ahlak-politika ilişkisi, devrim, sivil itaatsizlik, kadının politik durumu ve dünya barışı gibi bir dizi politik mesele üzerinden irdeleniyor. Çağdaş politik sorunlarımız Kantçı bakış açısından ele alınırken Kant felsefesi de çağdaş sorunlarla ilişkilendiriliyor. Bu seçki aynı zamanda Kant’ın en önemli politik metinlerinden birini, Teori ve Pratik’i de Türkçeye kazandırıyor.

Künye

Yayın No

1121

Dizi

Dizi No

14

Yazar

Orijinal Adı

Kant Felsefesinin Politik EVreni

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Agnes Heller

Birgit Recki

Immanuel Kant

Otfried Höffe

Peter P. Nicholson

Pierre Hassner

Susan Mendus

Volker Gerhardt

Wolfgang Kersting

0