Kafkasya

Orijinal fiyat: 798,00₺.Şu andaki fiyat: 598,50₺.

Elinizdeki bu kitap Kafkasya’yı enine boyuna inceleyen büyüleyici bir çalışma. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun sınırlarında yer alan bu karmaşık bölgenin tarih öncesinden bugününe ışık tutan, Kafkasya’nın tarihini bir bütün halinde

Barkod: 9786053143987 Dizi: Tarih

Stokta

Açıklama

Elinizdeki bu kitap Kafkasya’yı enine boyuna inceleyen büyüleyici bir çalışma. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun sınırlarında yer alan bu karmaşık bölgenin tarih öncesinden bugününe ışık tutan, Kafkasya’nın tarihini bir bütün halinde sunan kitap, modern tarihçiliğin emsalsiz örneklerinden biri. Kafkasya binlerce yıl boyunca birbirleriyle kesişen göç, istila, ticaret ve kültür yollarının bir merkezi; Avrupa ile Asya arasında tekrar tekrar karşılaşılan, istilalara açık bir köprü olmuştur. Hem İngilizce ve Rusça kaynaklara hem de Farsça ve Arapça çevirilere dayanan bu yetkin çalışma, bölgenin Ermeniler, Azeriler, Çeçenler, Dağıstanlılar, Çerkezler ve Gürcüler de dahil olmak üzere yerli toplulukları ve onların, bölge yaşamında bugün hâlâ rol oynayan bölge dışından topluluklarla ilişkileri üzerinde yoğunlaşmakta. Kitap bunun yanı sıra, Kafkas ülkelerinde Rus emperyalizminin rolüne ve yerli topluluklarının büyük bir kısmının nazik dengelere dayanan bağımsızlık girişimleri uğruna umutsuz mücadelelerine eleştirel bir bakış açısı da sağlamaktadır.

Künye

Marka

Yayın No

1331

Dizi

Dizi No

28

Orijinal Adı

The Caucasus – A History

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

912

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

James Forsyth

Aberdeen Üniversitesi Rusça Bölümünde eski Doçent ve bu bölümün eski başkanıdır. Önceki yayınları arasında A History of the Peoples of Siberia Sibirya Topluluklarının Tarihi] bulunmaktadır.

0