Grev!

Orijinal fiyat: 420,00₺.Şu andaki fiyat: 126,00₺.

Jeremy Brecher bize bir armağan ve bir alet verdi. Bu kitapta tarihimizin kuvvetli ve betimleyici bir armağanı yatıyor: Yoğun ve yaratıcı militan mücadelenin bir armağanı. Bu hikâyenin içinde, bu mücadeleyi daha iyi anlamamıza ve

Barkod: 9786053143994 Kategoriler: İnceleme, Yaz Kampanyası Etiketler:

Stokta

Açıklama

Jeremy Brecher bize bir armağan ve bir alet verdi. Bu kitapta tarihimizin kuvvetli ve betimleyici bir armağanı yatıyor: Yoğun ve yaratıcı militan mücadelenin bir armağanı. Bu hikâyenin içinde, bu mücadeleyi daha iyi anlamamıza ve yorumlamamıza yardım edecek, başka dünyalar kurmakta kullanabileceğimiz bir alet. Bizler, yani işçiler, kolay tanımlanır bir kategoridir –çalışanlarımızın bazıları hayatta kalmak için çalışmaya mecburdur ve toplumdaki hemen hiçbir şey hakkında karar vermez: ne yapılsın, ne kadar, kim üretsin, nerede üretelim. Occupy‘da bahsedilen bu %99’dur.
Grev! bize tarihimizi, yani tarihi yapanlar, savaşçılar, düş kuranlar ve dünyayı değiştirenler olarak rolümüzü geri verir. Genellikle bizden gizlenen bir tarih.
Grev!’in yenilenmiş baskısında bulacağınız grevler ve mücadelelerin anlatımı, tarihin tam bu anına –Occupy, Wisconsin, göçmen hakları hareketliliği ve küresel finans kurumlarına karşı doğrudan eylemlere– denk düşer; Jeremy Brecher’ın “mini devrimler” dediği şeylerle dolu çağdaş tarih. Bazen geçmişle ilişkimizde devlerin omuzlarında oturduğumuz söylenir. Bu kitap, gerçekten, başka bir dünya için savaşan ve onu yaratan sıradan insanlarla omuz omuza durduğumuzu gösteriyor.
Grev! hepimiz için ve özellikle savaşçılar, örgütçüler ve hayal kuranların bugünkü ve gelecekteki kuşakları için bir armağandır. Bu sayfalarda tarihimizi okuyoruz, onun içindeki yerimizi buluyoruz, kitlesel grevlerden ve mini devrimlerden öğreniyoruz ve oradan omuz omuza geleceğe yürüyoruz.

Marina Sitrin

Künye

Marka

Yayın No

1330

Dizi

Dizi No

315

Orijinal Adı

Strike!

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

560

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Jeremy Brecher

Bir aktivist, belgesel yapımcısı da olan Jeremy Brecher esas itibariyle toplumsal hareketler ve emek tarihçiliği alanlarında çalışan bir tarihçi. Emek tarihi ve toplumsal hareketler hakkında epeyce kitabı mevcut. Kitap yazmanın yanı sıra, yıllardır toplumsal eylemlerde de aktif olarak yer alan Jeremy Brecher, nükleer silahsızlanma, insan hakları, uluslararası emek hakları, küresel ekonomik adalet, Vietnam’da barış, iklim koruması ve daha pek çok alanda hâlâ çalışmalar sürdürmekte.

0