Genç Werther'in Acıları

67,50

İnsanı hayata bağlayan sayısız yol vardır. Aşk da bu yollardan biri, belki de en güzeli. Ama güzel olduğu kadar tehlikelidir de aşk! Mantığın ve aklın ötesindedir çünkü: İçeride, diplerde gerçekleşen bir patlama, kendini aşıp

Barkod: 9786053140597 Dizi: Klasik

Stokta

Açıklama

İnsanı hayata bağlayan sayısız yol vardır. Aşk da bu yollardan biri, belki de en güzeli. Ama güzel olduğu kadar tehlikelidir de aşk! Mantığın ve aklın ötesindedir çünkü: İçeride, diplerde gerçekleşen bir patlama, kendini aşıp yıkma, sevilen kişide birleşme, erime, hatta kaybolma arzusudur. Her aşk kavuşma arzusunun etrafında döner. Kavuşmak imkânsız bir hal aldığında, infilak etmeyi de göze alır. Goethe’nin Genç Werther’in Acıları, kavuşamamanın yarattığı sarsıntıları işleyen kusursuz bir aşk anlatısı. Aşka tutulmuş insanın neredeyse bütün halleri berrak bir dille, derinlere inen bir bakışla resmediliyor, “şüphe” bile:
Hayır, kendi kendimi aldatmıyorum ben! Kara gözlerinin bana olan ilgisini okuyorum, yazgımı da. Evet, hissediyorum; çünkü duygularıma inanıyorum, acaba yüksek sesle söyleyebilir miyim?
Yüksek sesle söylenemediğinde, şüpheyi hakikat katına yükselten, inancı paramparça eden aşk… Werther’in körpe aşkı… Sadece kendi toprağında kalan, ama kök salamayan, genişleyemeyen ve tam da bu nedenle yüzünü hayattan ölüme dönen tutkulu aşk…

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

192

Baskı

0

Yazar

Johann Wolfgang von Goethe

28 Ağustos 1749’da Frankfurt’ta doğdu. Goethe, edebiyatın neredeyse bütün alanlarında eserler verdi: Şiir, drama, hikâye, otobiyografi. Mektup formunda da estetik üretimlerde bulundu. Fırtına ve Coşku (Sturm und Drang) döneminin en önemli öncülerinden biriydi. 1774 yılında Genç Werther’in Acıları’nı kaleme aldı ve bu sarsıcı kitabıyla Avrupa’da tanınır hale geldi. 1790 yılından itibaren, yakın dostu Friedrich Schiller ile birlikte, antik kültür üzerinde yoğunlaşarak, Weimar Klasisizmi akımının temsilcisi ve kurucuları arasında yer aldı. 22 Mart 1832’de Weimar’da hayatını kaybeden Goethe, bugüne kadarki Alman edebiyatının en büyük yazarları arasındadır.

0