Genç Törless

Orijinal fiyat: 100,00₺.Şu andaki fiyat: 75,00₺.

…Aklına gelen bir düşünce Törless’in bütün bedenini sıkıştırdı. Yetişkinler de mi böyleydi? Dünya da mı böyleydi? İçimizde bizden daha güçlü, daha büyük, daha güzel, daha tutkulu ve daha karanlık bir şeyin olması genel bir

Barkod: 9786053145691 Dizi: Klasik

Stokta

Açıklama

…Aklına gelen bir düşünce Törless’in bütün bedenini sıkıştırdı. Yetişkinler de mi böyleydi? Dünya da mı böyleydi? İçimizde bizden daha güçlü, daha büyük, daha güzel, daha tutkulu ve daha karanlık bir şeyin olması genel bir yasa mıydı? O derece hükmedemediğimiz bir yasa ki, bizi gelişigüzel binlerce tohum saçarken bunların birinden kopkoyu bir alev gibi bir filiz sürüyor ve boyumuzu mu aşıyordu? Törless’in bedenindeki her sinirden yanıt olarak sabırsızca bir “Evet” yayıldı…

Habsburg Monarşisi’nin kırsal kesimlerinde yer alan bir yatılı okulda geçen roman, karmaşık duygularıyla yüzleşmekte zorlanan Törless’in psikolojik gelişimi üzerinden yürütülen derin bir inceleme niteliğinde. Okuldaki iki erkek arkadaşı ile olan ilişkisi sayesinde Törless, okuldan diğer bir öğrenciyle, onu hem iğrendiren hem de büyüleyen sadistçe denebilecek cinsel deneyimlere sürüklenir. Kendisine yabancılaşmaya başlayan Törless, bu deneyimlerini kabullenmeye ve onları analitik bir bakış açısıyla gözlemlemeyi öğrenmeye çalışır.

Roman, yazarın Avusturya Harp Akademisi’ndeki kişisel deneyimlerine dayanıyor. Musil romanın kapsamını, sınır tanımayan cinselliği ve şiddeti yargılayıcı olmayan anlatımıyla genişleterek farklı bir gençlik hikâyesi sunuyor. Bu kitap, hayata dair etik olmayan bir bakış açısının, Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ve faşizmin yükselişinin habercisi niteliğindeki tutumlara dair derinlemesine bir analiz.

Künye

Yayın No

1581

Dizi

Dizi No

61

Yazar

Orijinal Adı

Die Verwirrungen des Zöglings Törleß

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Robert Musil

20. yüzyılın en büyük Alman romancılarından biri olmasının yanında modern romanın temel taşlarını koyan Robert Musil, 1880 yılında Avusturya’nın Klagenfurt kentinde doğdu. Edebi yaşamı boyunca novellalar, dramalar, denemeler, tiyatro eleştirileri ve iki roman yazdı. 26 yaşında yayımladığı Genç Törless ile edebi çevrelerin dikkatlerini üzerine çekti. Dünya edebiyatının anıt romanları arasında yer alan iki ciltlik başyapıtı Niteliksiz Adam, tıpkı Genç Törless gibi otobiyografik öğeler taşır. Musil, 1920’lı yıllardan başlayarak hayatı boyunca bu roman üzerinde çalıştı, bazı bölümlerini yeniden yazdı ancak tamamlayamadı. Nazi rejimini eleştiren eserleri Avusturya’nın Almanya’ya ilhakıyla birlikte yasaklanınca, karısıyla İsviçre’ye sürgüne gitti ve 1942 yılında Cenevre’de beyin kanamasından öldü.

1