Geceleri Daireler Çizerek Yürürüz

Orijinal fiyat: 264,00₺.Şu andaki fiyat: 79,20₺.

Diciembre adlı tiyatro kumpanyasının son iki mensubu, Henry ve Patalarga, eski ve unutulmaz bir deneyimi bir kez daha yaşamayı kafaya koyar ve oyundaki üçüncü karakterin rolünü yeni mezun Nelson’a verip, Peru kırsalında “Ahmak

Barkod: 9789755398228 Kategoriler: Edebiyat, Yaz Kampanyası Etiketler:

Açıklama

Diciembre adlı tiyatro kumpanyasının son iki mensubu, Henry ve Patalarga, eski ve unutulmaz bir deneyimi bir kez daha yaşamayı kafaya koyar ve oyundaki üçüncü karakterin rolünü yeni mezun Nelson’a verip, Peru kırsalında “Ahmak Cumhurbaşkanı” adlı oyunla turneye çıkar. Bu kitapta, birlikte turneye çıkan bu üç aktörün son derece ilginç ve sürprizlerle dolu kişisel hikâyelerine ortak oluyor ve bu hikâyeler aracılığıyla Peru’nun yakın tarihine, ülkeyi perişan eden iç savaşa ve o savaşın etkilerine tanık oluyoruz.

Onun kuşağından insanlar, aslında gayet sıradan olayları açıklamak için korkunç senaryolar yazarken pek az yardıma ihtiyaç duyarlar. Gazete okuyarak, aptalca bir savaşın gönülsüz katılımcıları olarak, anlamsız seçimlerde oy verip durarak, paranın değerini kaybetmesini, istikrar kazanmasını, sonra yeniden değer kaybetmesini izleyerek, yaşıtlarının stres yüzünden kalp krizi geçirmelerine, kansere yakalanmalarına, depresyona düşmelerine tanıklık ederek bir yaşam boyu kusursuzlaştırdıkları bir beceridir bu.…

Mindo’yu güdüleyenin kıskançlık olduğunu varsayabiliriz. Kıskançlığına gafil avlandığını da. Bu duygudan rahatsız olmuştur, beş sabahtır, daha yakın bir geçmişe kadar yalnızca kendisine ait olan dairenin oturma odasındaki kanepede uyanmaktan rahatsız olduğu gibi tıpkı. Derlediğim bilgilerden, Ixta’nın ilişkilerini esasen doğru okuduğu sonucuna varıyorum: O ve Mindo çok iyi ama birbirlerine hiç uygun olmayan iki genç insandı; öyle denk düşmüş, başlangıçta bu gerçeğe gözlerini kapatmışlardı. Zaman içinde, öyle ya da böyle ayrılacaklardı, en iyi koşullar altında bile, birlikte yaptıkları çocuk, Nadia, babasından belli bir uzaklıkta büyüyecekti. Çevrelerindeki pek çok insan sezgileriyle bu durumun farkındaydı ve çok yüksek ihtimalle, işler başka türlü ilerleseydi, Mindo ve Ixta yetişkinlerin genellikle yaptığı gibi bu doğal ve gerekli bir yabancılaşmayla yaşamanın bir yolunu bulacaklardı.

Geceleri Daireler Çizerek Yürürüz‘ü bir aşk, ihanet, kıskançlık, intikam ve cinayet hikâyesi olarak da okumak mümkün çünkü bu kitapta hepsi var; ama hepsinin toplamından fazlasını, bir ülkenin kaderini belirleyen olayları büyük bir başarıyla anlatıyor Alarcón.

Künye

Yayın No

785

Dizi

Dizi No

207

Yazar

Orijinal Adı

At Night We Walk in Circles

Çevirmen

Son Okuma

Yazar

Daniel Alarcón

0