Fenomenoloji: İlk Temeller

Orijinal fiyat: 132,00₺.Şu andaki fiyat: 99,00₺.

Bu kitap, yirminci yüzyılın hâkim felsefi hareketlerinden biri olan fenomenolojiye ilgi duyan herkes için giriş niteliğinde bir kitap olmakla birlikte, dilinin yalınlığı, fenomenolojinin farklı alanlarda kullanımı, Husserl, Heidegger ve

Barkod: 9786053144502 Dizi: Felsefe

Stokta

Açıklama

Bu kitap, yirminci yüzyılın hâkim felsefi hareketlerinden biri olan fenomenolojiye ilgi duyan herkes için giriş niteliğinde bir kitap olmakla birlikte, dilinin yalınlığı, fenomenolojinin farklı alanlarda kullanımı, Husserl, Heidegger ve Merleau-Ponty gibi önde gelen fenomenologların yoğun çalışmalarına en basitleştirilmiş haliyle nüfûz etmeyi olanaklı kılmakta, fenomenolojiyi anlamak için gerekli olan kavramsal çerçeveyi ana hatlarıyla ortaya koymaktadır.

Alanında önde gelen bir uzman olarak kabul görmüş Dan Zahavi tarafından yazılan bu kitap aşağıdaki temel soruları inceler ve açıklar:

Fenomenolojik analiz nedir?

Fenomenolojinin metodolojik temelleri nelerdir?

Fenomenoloji, özneler-arasılık hakkında ne söylemelidir?

Fenomenoloji, felsefedeki diğer alanlardan nasıl ayırt edilir ve bunlarla nasıl ilişkilidir?

Klasik fenomenolojiden gelen düşünceler, psikolojide ve nitel araştırmalarda hâlâ devam eden tartışmalarla nasıl ilişkilidir?

Fenomenoloji: İlk Temeller, fenomenolojinin zengin ve kompleks dünyasına kısa ve erişilebilir bir giriş yapmak isteyen herkese ideal bir başlangıç noktası sunmaktadır.

Künye

Yayın No

1397

Dizi

Dizi No

30

Yazar

Orijinal Adı

Phenomenology: The Basics

Çevirmen

Yazar

Dan Zahavi

Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi ve Birleşik Krallık’ta Oxford Üniversitesi’nde felsefe profesörü ve Kopenhag’daki Center for Subjectivity Research’ün müdürüdür. Aynı zamanda Self-Awareness and Alterity (1999), Husserl’in Fenomenolojisi (2003), Subjectivity and Selfhood (2005), Self and Other (2014) ve Husserl’s Legacy (2017) kitaplarının yazarıdır. Shaun Gallagher’le birlikte Phenomenological Mind (2012) kitabının ortak yazarlığını üstlenmiştir. Son zamanlarda da Oxford Handbook of Contemporary Phenomenology (2012) ve Oxford Handbook of the History of Phenomenology (2018) kitaplarının editörlüğünü yapmıştır.

0