Evren Sayılarla Konuşur

171,00

“Einstein tam bir kaçık.” Genç ve ukala Robert Oppenheimer, 1935 yılının başlarında Princeton’da Einstein’ı ziyaret etmesinin ardından, dünyanın en ünlü bilim insanını bu şekilde tanımlamıştı. Einstein o dönemde yaklaen

Barkod: 9786053145165 Dizi: Bilim

Stokta

Açıklama

“Einstein tam bir kaçık.” Genç ve ukala Robert Oppenheimer, 1935 yılının başlarında Princeton’da Einstein’ı ziyaret etmesinin ardından, dünyanın en ünlü bilim insanını bu şekilde tanımlamıştı. Einstein o dönemde yaklaen yaklaşık on yıldır yeni ve cüretkâr bir teori geliştirmeye çalışıyordu ve bu teori, şık Oppenheimer ve diğerlerinin gözünde Princeton’daki bilge adamın yoldan çıkmış olduğunu çeşitli şekillerde gösteriyordu. Göründüğü kadarıyla Einstein, maddeyi en küçük ölçekte anlamak adına kuantum teorisi aracılığıyla atılan adımları görmezden gelmekteydi. Cüretkâr bir yeni teori arayışındaydı; amacı şaşırtıcı deneysel keşiflere karşılık vermek değil, entelektüel bir düşünce alıştırması gerçekleştirmekti; yalnızca hayal gücünü kullanıyordu, desteği de matematikti. Bu yaklaşım o dönemin bilim insanları arasında popüler olmasa da, en seçkin haleflerinden bazılarının günümüzde popüler araştırma dünyasının ön saflarında başarıyla kullandığı bir metoda öncülük etmiş oluyordu.

“Kitabın dili güzel, okuması keyifli ve çok derin bilgilere dayanıyor. Günümüzde evrenin işleyişini anlatan en popüler ve en şık teorilerin test edilmesi giderek daha zor bir hal alıyor, hatta imkânsızlaşıyor; ama Farmelo ustalıkla yazdığı bu kitabında, bu teorilerin bizi gerçekliğin kalbinde yatan derin matematiğe götürdüğünü söylüyor.”

Roger Highfield, Londra Bilim Müzesi Dış İlişkiler Direktörü

“Farmelo, matematikle teorik fizik arasındaki hareketli dansın geçmişini büyük ustalıkla anlatırken, bizi Newton’dan alıp Einstein’a, sicim teorisine ve daha da ötesine götürüyor. Bu kitap, bu iki disiplinin geçmişiyle veya bugünüyle ilgilenen herkesin okuması gereken bir eser konumunda.”

Jacob Bourjaily (Fizik Bölümü),Uluslararası Niels Bohr Akademisi, Kopenhag Üniversitesi Uluslararası Üniversitesi

Künye

Marka

Yayın No

1495

Dizi

Dizi No

17

Orijinal Adı

The Universe Speaks in Numbers

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

304

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Baskı Tarihi

Yazar

Graham Farmelo

18 Mayıs 1853’te Londra’da dünyaya gelen Farmelo, Cambridge Üniversitesi Churchill College’da fizik bölümü öğretim üyesidir, aynı zamanda Boston Northeastern Üniversitesi’nde de dersler vermektedir. Biyografi ve bilim yazarı olarak eserler veren Farmelo bilimsel iletişim alanındaki çalışmalarıyla da tanınmaktadır. Yazmış olduğu kitaplar arasında 2009 yılında Costa Biyografi Ödülü ve Los Angeles Times Bilim ve Teknoloji Kitabı ödüllerini alan The Strangest Man, It Must Be Beautiful: Great Equations of Modern Science, Chuchill’s Bomb, Creating Connecions gibi eserler yer almaktadır.

0