Efendinin Güzeli

Orijinal fiyat: 696,00₺.Şu andaki fiyat: 522,00₺.

Albert Cohen Efendinin Güzeli’ni 1930’larda yazmaya başlamıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın araya girmesiyle roman ancak 1968’te yayımlanabildi ve derhal Joseph Kessel, François Nourissier gibi isimler tarafından bir dilin bir asırda belki on

Barkod: 9786053140382 Dizi: Edebiyat

Açıklama

Albert Cohen Efendinin Güzeli’ni 1930’larda yazmaya başlamıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın araya girmesiyle roman ancak 1968’te yayımlanabildi ve derhal Joseph Kessel, François Nourissier gibi isimler tarafından bir dilin bir asırda belki on tane çıkarabileceği türden, tartışmasız bir başyapıt olarak değerlendirildi. Nitekim aynı yıl Fransız Akademisi’nin Büyük Roman Ödülü’nü aldı. Efendinin Güzeli, edebiyat dünyasında önemli dönüm noktalarından biri. Bu, o günden beri konu olduğu tartışmalardan da anlaşılabilir. Albert Cohen, Solal, Mangeclous gibi başka romanlarında yarattığı, kendi hayatından izler taşıyan kahramanlarını yenileriyle beraber destansı bir romanda bir araya getirmişti: Kefalonya adasında doğmuş, ardından Fransız vatandaşlığına geçmiş, Cenevre’de, Milletler Cemiyeti’nde yüksek bir görev edinmiş olan Solal ve onun altında çalışan memurlardan Adrien Deume’ün karısı, evlenmeden önceki adıyla Ariane Corisande d’Auble. Solal ve Ariane adeta beden güzelliğinin simgesi, kusursuz aşkı taşımak için yaratılmış birer zarftır. Fakat Solal, aşkın kutsallığı denen olgunun, dış görünüşü bozacak en ufak bir ayrıntıya bile dayanamayacak kadar temelsiz olduğunu hisseder. Bir tabutta çürümeye mahkûm fani varlıklarıyla kutsiyetin bir araya gelemeyeceği fikri onda bir saplantıdır. Ariane ise Cenevre’nin köklü, Protestan ailelerinden birine mensuptur. Hayatla ilişkisi yüksek ahlak, yüksek değerler, yüksek sanat, asalet tarifleriyle kurulmuştur. Nihayet birbirlerine duydukları çekim bütün çekincelerin, yasakların üzerine çıkar; sonunda sadece aşklarını yaşayacakları, asalet taşımayan hiçbir davranışın, insani durumun kabul edilmediği, ötekinden özenle saklandığı bir dünya kurarlar. Onlar kozalarını örüp aşklarıyla beraber bir eve kapanırken Almanya’da Hitler yükseliştedir ve Avrupa’da Yahudilerin konumu hızla değişmektedir. Yahudi olan Solal için de bu bir devrin sonu, büyük ıstırapların, sorgulamaların kaynağıdır, ancak aşklarının devam edebilmesi için Ariane’ı bu dünyanın dışında tutmaya kararlıdır.

Künye

Yayın No

933

Dizi

Dizi No

219

Yazar

Orijinal Adı

Belle du Seigneur

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Albert Cohen

1895 yılında, Yunanistan’ın Korfu Adası’nda doğdu. Ortaöğrenimini Fransa’nın Marsilya kentinde gören yazar, üniversite eğitimini İsviçre’nin Cenevre kentinde tamamladı. Cenevre’de bulunan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün dış ilişkiler komisyonunda yer aldı. Savaş sırasında Londra’ya giderek, özellikle Birleşik Krallık, Fransa ve ABD bölgesindeki göçmenler için hükümetler arası adli düzenlemeler komisyonunda çalıştı. Bu görevine binaen 15 Ekim 1946 tarihinde mülteci haklarının korunmasına dair yeniden düzenlenen protokolde avukat olarak görevlendirildi. Savaş sonrası Birleşmiş Milletler’de yöneticilik yaptı. Albert Cohen’in Solal adlı romanı 1930’da yayımlandı. Ardından 1938’de Mangeclous, 1954’te Le Livre de Ma Mere (Annemin Kitabı), 1968’de Belle du Seigneur (Efendinin Güzeli) adlı kitapları basıldı. Efendinin Güzeli romanı Fransa’nın edebiyat Oscar’ı olan l’Academie Française ödülüne layık görüldü. Ayrıca 1969’da Les Valeureux (Korkusuzlar), 1972’de O Vous, Freres Humains (Oh Siz, Kardeşler, İnsanlar), 1978-1979 arası Carnets (Notlar) romanlarını yayınladı. 17 Ekim 1987’de Cenevre’de hayatını kaybetti.

0