Doğanın Keşfi

Orijinal fiyat: 400,00₺.Şu andaki fiyat: 300,00₺.

“Harikulade bir biyografi… Wulf zorlu durumlar ile bilimin muazzam etkisini birleştiriyor.” (Independent) “Humboldt’un kendisi gibi, Doğanın Keşfi de bilimsel ama son derece eğlenceli.” (The Times) “Onun keşiflerini yaşatan

Barkod: 9786053141891 Dizi: Bilim

Stokta

Açıklama

“Harikulade bir biyografi… Wulf zorlu durumlar ile bilimin muazzam etkisini birleştiriyor.” (Independent)

“Humboldt’un kendisi gibi, Doğanın Keşfi de bilimsel ama son derece eğlenceli.” (The Times)

“Onun keşiflerini yaşatan tasvirleri… zevkli hikâyeler… Wulf vahşi maceralardan akademik hikâyelere kolayca akıyor ve onun Humboldt’a olan sevgisi gerçekten bulaşıcı.” (Publishers Weekly)

Çağdaşları tarafından Napoleon’dan sonraki en ünlü kişi olarak tanımlanan Humboldt, zamanının en büyüleyici ve ilham verici insanlarından biridir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Humboldt kendi başına Dünya’nın nasıl işlediğini keşfetmek için ayrıcalıklı bir yaşamdan vazgeçer. Thomas Jefferson onu “zamanın en büyük değerlerinden biri” olarak tanımlar. Charles Darwin “Humboldt’un Kişisel Anlatısını okumak kadar hiçbir şey benim gayretimi kamçılamamıştı” diye yazar; Humboldt olmadan ne Beagle’a binebileceğini ne de Türlerin Kökeni’ni tasavvur edebileceğini söyler. William Wordsworth’la Samuel Taylor Coleridge’in ikisi de şiirlerine Humboldt’un doğa kavramını katmışlardır. Güney Amerika’yı İspanyol sömürge yönetiminden kurtaran devrimci Simon Bolivar, Humboldt’u “Yeni Dünya’nın kâşifi” diye nitelendirir. Almanya’nın büyük şairi Goethe, Humboldt’la birkaç gün geçirmenin “birçok yıl yaşamış gibi” olduğunu dile getirir.
Doğanın Keşfi, Alexander von Humboldt gibi büyük bir bilim insanını tanımanın yanı sıra, çağdaş doğa ve türlerin ilişkiselliği açısından günümüz doğa anlayışına da ışık tutmaktadır. New York Times tarafından 2015 yılının en iyi on kitabı arasında sayılan Doğanın Keşfi, 23 ülkede yayımlandı. Royal Society Bilim Kitabı Ödülü 2016, Costa Biyografi Ödülü 2015, Inaugural James Wright Doğa Yazıları Ödülü 2016, LA Times Kitap Ödülü 2016 ve Kraliyet Coğrafya Topluluğu’ndan Ness Award 2016 ödüllerini almıştır.

Künye

Marka

Yayın No

1088

Dizi

Dizi No

3

Orijinal Adı

The Invention of Nature

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Sayfa Sayısı

560

Boyut

13,5 x 21,5 cm

Baskı

3

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Andrea Wulf

Londra Royal College’da tarih öğrenimi gören Andrea Wulf, profesyonel bir tarihçi ve yazardır; şimdiye kadar Doğanın Keşfi de dahil olmak üzere beş kitabı yayımlanan Wulf, Gurdian, Sunday Times, Financial Times gibi mecralarda düzenli olarak yazılar yazmakta, aynı zamanda Almanya, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde dersler vermektedir. Son kitabı olan Doğanın Keşfi, New York Times’ın çoksatarlar listesine girmiş; 2016’da “Royal Society Science Book” ödülünü almıştır...

0