Dikizleme Günlüğü

Orijinal fiyat: 234,00₺.Şu andaki fiyat: 175,50₺.

Farkında mısınız? “Dikizleme Çağı”na çoktan girdik. Hem de hiç hissetmeden. Sanki hep o çağı yaşıyormuşçasına ve büyük bir hızla.Realiti şovlarla başladı her şey. Sonra YouTube, MySpace, Facebook, Twitter girdi hayatımıza.

Barkod: 9789755395708 Dizi: Lacivert Kitaplar

Stokta

Açıklama

Farkında mısınız? “Dikizleme Çağı”na çoktan girdik. Hem de hiç hissetmeden. Sanki hep o çağı yaşıyormuşçasına ve büyük bir hızla.Realiti şovlarla başladı her şey. Sonra YouTube, MySpace, Facebook, Twitter girdi hayatımıza. Yetmedi, casus yazılımlar, bloglar, sohbet odaları, amatör porno videoları ve MOBESE kameralar da dahil oldu. Artık hayatlarımız sır olmaktan çıktı; ayrıntı denizinde yüzer olduk. Bizler sürekli başkalarını dikizlerken, birileri de bizi dikizliyor her an. Bu yeni durum, biz farkına varmaksızın, mahre-miyet, bireysellik, güvenlik, hatta insanlık algımızı bile değiştirdi, değiştiriyor.Hal Niedzviecki, keskin zekâsıyla bu değişimin farkına varanlardan.Hatta fark yaratanlardan diyebiliriz. Çünkü o, bu yeni âlemde bir yolculuğa çıkıyor ve tüm maceralarını bize eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Yolculuğu, video bloglarla başlıyor; ardından sosyal paylaşım siteleri geliyor. Derken küçük kızının güvenliği için evdeki dadıyı, hırsızlardan korunmak için arka bahçesini dikizliyor. Realiti şovlara başvuruyor. Özel dedektif tutuyor. Deneyimlerini günlüğüne not ederken, analizleriyle günlüğe sosyolojik bir boyut katıyor. Ve bizlere çok hayati bir soru yöneltiyor: Bu ağın üzerindeki örümcek miyiz; yoksa ağa yakalanmış birer sinek mi?Dikizleme Günlüğü, yeni iletişim araçlarının yalnızca eğlence sektörünü değil, toplumu da değiştirdiğini, bu yeni kültürün seks, politika ve gündelik yaşantımız üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Kitapta, realiti şovların parlayıp sönen yıldızları, çok okunan blog yazarları ve sosyal paylaşım sitelerinin yaratıcılarıyla yapılan söyleşiler, konuya ilişkin son akademik araştırmalarla harmanlanarak sunuluyor. Bu sayede popüler kültürün röntgenciliğe, röntgenciliğin belgesele, sanata ve haber bültenlerine, röntgencinin gazeteciye nasıl dönüştüğüne tanık oluyoruz.

Künye

Yayın No

555

Dizi

Dizi No

32

Yazar

Orijinal Adı

The Peep Diaries

Çevirmen

Son Okuma

Yazar

Hal Niedzviecki

9 Ocak 1971 tarihinde, Ontario, Brockville’de doğan Kanadalı romancı ve kültür eleştirmeni Hal Niedzviecki, Toronto Üniversitesi’nde lisans, Bard College’da yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2002 yılında bir arkadaşıyla birlikte yeraltı sanatlarıyla ilgilenen Broken Pencil dergisini kurmuştur. Bölgesel ve ulusal birçok dergi ve gazetede yazan Hal Niedziecki’nin roman, deneme, antoloji gibi türlerde yayımlanmış kitapları şunlardır: Concrete Forest: The New Fiction of Urban Canada (1998); Smell It (1998); Lurvy, A Farmer’s Almanac (1999); We Want Some Too: Underground Desire and the Reinvention of Mass Culture (2000); Ditch (2001); The Original Canadian City Dweller’s Almanac (2002); The Prog- ram (2005); The Big Book of Pop Culture: A How-to Guide for Young Artists (2006); The Peep Diaries (2009) [Dikizleme Günlüğü, Çev. Gökçe Gündüç, Ayrıntı Yay., 2010] ve Look Down, This Is Where It Must Have Happened (2011).

0