Çokaşklılık

Orijinal fiyat: 132,00₺.Şu andaki fiyat: 99,00₺.

Devletlerin resmi kurumları boşanma oranlarındaki artıştan bahseder ama nedenlerini yeterince sorgulamaz. Ya da ekonomik, kültürel, sosyolojik, her türlü neden sayılır ama tek bir konu kesinlikle sorgulanmaz; o da heteronormatif tekeşli

Barkod: 9789755399485 Dizi: Lacivert Kitaplar

Stokta

Açıklama

Devletlerin resmi kurumları boşanma oranlarındaki artıştan bahseder ama nedenlerini yeterince sorgulamaz. Ya da ekonomik, kültürel, sosyolojik, her türlü neden sayılır ama tek bir konu kesinlikle sorgulanmaz; o da heteronormatif tekeşli evliliğin kendisidir.

Thomas Schroedter ve Christina Vetter bu kitapta, işte modern zamanların bu en büyük tabusunu ele alıyor. İki yazar, tekeşliliğin ve buna bağlı aşk tasavvurlarımızın “gökten zembille inmediğini”, bilakis tarih içinde bir tertibat olarak kurulup şekillendiğini ve normatif hale getirildiğini söylüyor ve ardından çokaşklılık için yapılan tanımlamaları derleyip toparlıyor.

Tekeşli olmayan ilişkilerin kökenlerini ve bugünkü dünyada yaşanma biçimlerini anlatan Schroedter ve Vetter, aynı zamanda, sosyolojik bir perspektifle, bahsi geçen tüm kavramları eleştirel bir gözle irdeliyor.
Kitap boyunca tekeşliliğe ve çokaşklılığa kuramsal bir gözle bakmakla kalmayıp, edebiyatla da içlidışlı olarak, aşka dair Avrupa bağlamında yazılıp çizilenleri de gözden geçiren Schroedter ve Vetter, sık sık “queer” düşünceye göz kırpıyor ve bu düşünceden türeyen bir pedagoji ve etik önerisinde bulunuyor.
Normalin sınırlarını geçip, tekeşli olmayan ilişkiler dünyası üzerine düşünmeye cesareti olanlara…

Künye

Yayın No

812

Dizi

Dizi No

41

Yazar

Orijinal Adı

Polyamory

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Yazar

Christina Vetter

1980 doğumlu Christina Vetter, uzman pedagog ve cinsel pedadog olarak çalışıyor. Bielefeld ve Paderborn üniversitelerinde öğrenim gördü. Cinsel Pedagoji Topluluğu (Gesellschaft für Sexualpädagogik) yönetim kurulu başkanıdır. Gençler ve genç yetişkinlerle birlikte yürüttüğü kültürlerarası ve şiddet önleyici çalışmaları, okuldan mesleğe geçiş süreci üzerinde yoğunlaşıyor.

Thomas Schroedter

0