Coğrafya Her Şeyden Önce Savaş Yapmaya Yarar

Orijinal fiyat: 168,00₺.Şu andaki fiyat: 126,00₺.

“Coğrafya, sıkıcı ve işe yaramaz bir disiplindir.” Yves Lacoste, akademik ve mesleki hayatı boyunca işte bu argümanla mücadele etmiştir. Üstelik bu, hayli güçlü bir akıntıya karşı kürek çekerek yürüttüğü bir mücadeledir:

Barkod: 9789755398143 Dizi: Tarih

Stokta

Açıklama

“Coğrafya, sıkıcı ve işe yaramaz bir disiplindir.” Yves Lacoste, akademik ve mesleki hayatı boyunca işte bu argümanla mücadele etmiştir. Üstelik bu, hayli güçlü bir akıntıya karşı kürek çekerek yürüttüğü bir mücadeledir: Coğrafyanın bütünüyle “sıkıcı ve işe yaramaz” olduğu öğrenciler arasında genel kabul gördüğü gibi, coğrafyacıların da büyük bölümü bu disiplini “iklim-nehirler-bitki örtüsü-nüfus-tarım” ve benzerine ilişkin kuru bilgilerin arasına sıkıştırılmış ölü bir disiplin haline getirmiştir. Oysa coğrafya Lacoste’a göre bütünüyle siyasi bir alandır.

Coğrafya Her Şeyden Önce Savaş Yapmaya Yarar’ın başlıca argümanı, stratejik bir bilgi olarak coğrafyanın, iktidar sahiplerinin elinde bir yönetim aracı olarak kullanıldığıdır. Bu araç, Vietnam Savaşı’nda ABD Hava Kuvvetleri’nin Kızıl Nehir bentlerinin coğrafi özelliklerini sinsice bir yıkım planında kullanması örneğinde olduğu gibi, doğrudan askeri amaçlara da hizmet edebilir. Lacoste’un kendi kelimeleriyle söyleyecek olursak, “gerek ‘fiziksel’ diye adlandırılan boyutlarıyla, gerekse iktisadi, sosyal, demografik, siyasi özellikleriyle mekanların metodik tanımlanması olarak coğrafyanın kesinlikle, pratik olarak ve güç olarak, devlet aygıtının bölgede yaşayan insanların kontrol edilmesi ve organize edilmesi için ve savaş için ifa ettiği fonksiyonlar çerçevesine yerleştirilmesi gerekir”.

Sert polemiklerle ilerleyen ve alanında bir tür “yapısökümü” gerçekleştiren bu kitap, ilk kez 1976 yılında kaleme alınmıştır. Elinizdeki metin ise, yazarın 2012 yılında yaptığı bazı revizyonların yanı sıra, yazarın düşünsel dünyasında belirleyici olmuş bir yaşam öyküsünü de kapsayan uzun bir yeni Önsöz’ü içeriyor.

Künye

Yayın No

793

Dizi

Dizi No

11

Yazar

Orijinal Adı

La Geographie, Ça Sert D’Abord A Faire La Guerre

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Yves Lacoste

Fransız coğrafyacı ve jeopolitika uzmanı Yves Lacoste 1929 yılında Fas’ta doğdu. 1976 yılında jeopolitik “Hêrodote” dergisini kurdu. Yayımlanan eserlerinden bazıları şunlardır: Les Pays sous-développés (1959); Géographie du sous-développement (1965); İbn Khaldoun - Naissance de l’histoire du Tiers-Monde (1965) [İbni Haldun: Tarih Bilimin Doğuşu, Çev. Mehmet Sert, Ayrıntı Yay., 2012]; La Géographie ça sert d’abord à faire la guerre (1976); Contre les anti-tiersmondistes et contre certains tiersmondistes (1985); Géopolitique des régions françaises (1986); Dictionnaire de Géopolitique (1993); Dictionnaire géopolitique des États (1994); La Légende de la terre (1996); Vive la Nation - Destin d’une idée géopolitique (1998); L’Eau des hommes (2002); De la Géopolitique aux Paysages. Dictionnaire de la Géographie (2003); Maghreb, peuple et civilisation (Camille Lacoste-Dujardin ile birlikte) (2004); Géopolitique. La longue histoire d’aujourd’hui (2006) [Büyük Oyunu Anlamak, Jeopolitik: Bugünün Uzun Tarihi, NTV Yay., 2007]; L’Eau dans le monde: les batailles pour la vie (2006); Géopolitique de la Méditerranée (2006).

0