Çalışma Sorunu

Orijinal fiyat: 10,00₺.Şu andaki fiyat: 7,50₺.

Duke University, Kadın Çalışmaları profesörü Kathi Weeks, Çalışma Sorunu adlı bu kitabında, çalışmanın ya da ücretli emeğin içkin bir toplumsal ve politik iyi olduğu önkabulüne cesaretle kafa tutuyor. Marksist ve feminist hareketler

Barkod: 9789755398099 Dizi: İnceleme

Stokta yok

Açıklama

Duke University, Kadın Çalışmaları profesörü Kathi Weeks, Çalışma Sorunu adlı bu kitabında, çalışmanın ya da ücretli emeğin içkin bir toplumsal ve politik iyi olduğu önkabulüne cesaretle kafa tutuyor. Marksist ve feminist hareketler dahil, bütün ilerici politik hareketler eşit ücret, daha iyi çalışma koşulları ve karşılığı ödenmemiş çalışmanın emeğin değerli bir biçimi olduğunun onaylanması için mücadele ederken, bir yandan da çalışmayı doğal ya da kaçınılmaz bir faaliyet olarak kabul etme eğilimindedir.

Ancak Kathi Weeks’e göre, çalışmayı bir veri olarak alarak aslında çalışmayı “depolitize” etmiş, diğer bir ifadeyle çalışmayı politik eleştiri alanının dışına çıkarmış oluruz. İstihdam alanı günümüzde büyük oranda özelleşmiş ve dünyanın büyük bir bölümünde çalışma temelli eylemlilik felce uğramıştır.

Genel olarak ücret karşılığı çalışmayı gelir dağılımının birincil mekanizması, etik bir yükümlülük, kendimizi ve başkalarını toplumsal ve politik özneler olarak tanımlamanın bir aracı olarak kabul ediyoruz. Marksist ve feminist eleştiri çizgisini izleyen Kathi Weeks ise bu kitabında, insanların acımasızca istihdam ilişkilerine bağımlı kılınmadan da üretken ve yaratıcı olmalarına imkân sağlayan bir çalışma-sonrası toplum önermesi kaleme alıyor.Çalışma, Kathi Weeks’e göre, politik teorinin meşru, hatta vazgeçilmez bir konusudur.

“Kathi Weeks’in muhteşem kitabı bize, bir çalışma-sonrası toplumu kurmanın, emeğin gerçek özgürleşmesinin emekten özgürleşme olması gerektiğini kavrayan feminist bir proje olduğunu gösteriyor.” Antonio Negri

Künye

Marka

Yayın No

786

Dizi

Dizi No

257

Orijinal Adı

The Problem with Work

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

336

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Kathi Weeks

0