Çalışma Düşüncesi

Orijinal fiyat: 288,00₺.Şu andaki fiyat: 216,00₺.

“Aydınlıkta saklanmak” tabiri, her an karşı karşıya bulunduğumuz, sürekli gözümüzün önünde tekrarlanan, aşina olduğumuz şeylerin, durumların dikkatimizi çekmeyeceğini ve dolayısıyla bizlere “görünmez” olacağını ima

Barkod: 9786053141198 Dizi: İnceleme

Stokta

Açıklama

“Aydınlıkta saklanmak” tabiri, her an karşı karşıya bulunduğumuz, sürekli gözümüzün önünde tekrarlanan, aşina olduğumuz şeylerin, durumların dikkatimizi çekmeyeceğini ve dolayısıyla bizlere “görünmez” olacağını ima eder. “Çalışma” eylemi de tıpkı bu her an tanık olduğumuz ancak sürekli aşina olma durumundan dolayı fazla dikkat çekmeyen eylemlerden biri. Çalışmanın insanlık tarihi kadar gerilere giden bir geçmişi var. Ancak modern sanayi toplumlarında sosyalleşenler olarak çalışma kavrayışımız, ana akım iktisat öğretisinin “istihdam” ile eş bir biçimde tanımladığı çalışma kavrayışıyla sınırlıdır. Bu bakımdan emek piyasalarında ücret karşılığında yapılan eylemler dışındaki çok geniş bir eylemler alanını çalışma tanımlamasının dışında görme eğilimi oldukça yaygındır. Ancak John W. Budd, Çalışma Düşüncesi’nde çalışma ile ilgili son derece geniş bir anlam alanı sunarak bizleri bu dar çalışma kavrayışının ötesine götürüyor. Budd, bu kitapta çalışma ile ilgili birbirinden farklı ama elbette birbirinden kopuk olmayan on kavramlaştırmayı kullanarak, gündelik yaşamımızda her an karşı karşıya bulunduğumuz çalışma eyleminin ne denli geniş ve derinlikli bir anlama sahip olabileceğini ve çalışmanın, üzerinde çokça düşünülmeyi hak eden bir kavram olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla bu kitap, çalışmanın emek piyasalarındaki “istihdam”dan çok daha fazlası olduğunu göstermenin yanı sıra, bunun entelektüel bir çabadan öte bir anlam taşıdığını da ortaya koymaktadır. Çünkü konumumuza bağlı olarak örneğin İş Mahkemesi Hâkimi veya Belediye Başkanı olarak sahip olduğumuz çalışma kavrayışı, vereceğimiz kararları da doğrudan etkileyecek ve bunun somut karşılığı olacaktır.

Çalışma temasına ilgi duyan herkese bu konuda geniş, derinlikli aynı zamanda da okunması kolay açıklamalar vadeden bir metin.

Künye

Marka

Yayın No

1010

Dizi

Dizi No

277

Orijinal Adı

The Thought of Work

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

384

Boyut

13 x 19,5 cm

Baskı

2

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

John W. Budd

John W. Budd, Endüstri İlişkileri Başkanı ve İnsan Kaynakları ve Emek Araştırmaları Merkezi direktörü de olduğu Minnoseta Üniversitesi (ABD) Carlson İşletme Okulu’nda profesördür. Lisans derecesini Colgate Üniversitesi’nden, doktora derecesini ise iktisat alanında Princeton Üniversitesi’nden almıştır. Profesör Budd, Employment with a Human Face: Balancing Efficiency, Equity, and Voice (Cornell University Press), Labor Relations: Striking a Balance (McGraw-Hill/Irwin), Invisible Hands, Invisible Objectives: Bringing Workplace Law and Public Policy into Focus (Stephen Befort ile birlikte; Stanford University Press) başlıklı kitapların ve akademik dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalenin yazarıdır.

0