Ben Özelim

Orijinal fiyat: 228,00₺.Şu andaki fiyat: 171,00₺.

Günümüz yaşam tarzları ve kültürü hakkındaki sarsıcı yorumlarıyla dünyada ve ülkemizde büyük yankı uyandıran Hal Niedzviecki, Dikizleme Günlüğü’nün ardından, Ben Özelim’de kendini özel, türünün tek örneği gören ve her

Barkod: 9789755396088 Dizi: Lacivert Kitaplar

Stokta

Açıklama

Günümüz yaşam tarzları ve kültürü hakkındaki sarsıcı yorumlarıyla dünyada ve ülkemizde büyük yankı uyandıran Hal Niedzviecki, Dikizleme Günlüğü’nün ardından, Ben Özelim’de kendini özel, türünün tek örneği gören ve her fırsatta bunu gözümüze sokan herkese acı bir gerçeği açıklıyor: BİREYLİK YENİ KONFORMİZMDİR!

Popüler kültürün, self-help endüstrisinin, Hollywood filmlerinin, ana akım medyanın “Herkes bir yıldızdır”, “Yapabilirsin” sloganlarıyla şişirdiği yelkenler özgür ufuklara açılmak yerine derinlikten yoksun yeraltı özentilerinde, içeriksiz bloglarda, dövme ve piercing çılgınlığında, patencilerin küçük dünyalarında sönüp kalıyor. Küresel popüler kültür “alternatif”, “düzen dışı”, “marjinal” olma iddiasındaki her şeyi çabucak sarıp sarmalayarak tüketim kültürünün emrine amade hale getiriyor. İşte bu kitap günümüz dünyasındaki bu eğilimlerin izini sürerek en çarpıcı örnekleri önümüze koyuyor. Böylece, dini ibadet ve kutsal ayinler de dahil, her şeyin nasıl gösteriye ve alınıp satılan bir metaya dönüştüğüne tanık oluyoruz.

Hal Niedzviecki Ben Özelim adlı kitabıyla dünyamız ve kendimiz hakkında düşünme biçimimizi kökten sarsacak devrimci bir çalışmaya imza atıyor.

“Hal Niedzviecki gerçekten özel biri… Günümüz kültür eleştirisi alanının en zeki, en komik ve en keskin kalemi, gerçeküstü bir dünyanın ayakları yere sağlam basan bir rehberidir kendisi.”

Naomi Klein

Künye

Yayın No

580

Dizi

Dizi No

33

Yazar

Orijinal Adı

Hello, I’m Special

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Yazar

Hal Niedzviecki

9 Ocak 1971 tarihinde, Ontario, Brockville’de doğan Kanadalı romancı ve kültür eleştirmeni Hal Niedzviecki, Toronto Üniversitesi’nde lisans, Bard College’da yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2002 yılında bir arkadaşıyla birlikte yeraltı sanatlarıyla ilgilenen Broken Pencil dergisini kurmuştur. Bölgesel ve ulusal birçok dergi ve gazetede yazan Hal Niedziecki’nin roman, deneme, antoloji gibi türlerde yayımlanmış kitapları şunlardır: Concrete Forest: The New Fiction of Urban Canada (1998); Smell It (1998); Lurvy, A Farmer’s Almanac (1999); We Want Some Too: Underground Desire and the Reinvention of Mass Culture (2000); Ditch (2001); The Original Canadian City Dweller’s Almanac (2002); The Prog- ram (2005); The Big Book of Pop Culture: A How-to Guide for Young Artists (2006); The Peep Diaries (2009) [Dikizleme Günlüğü, Çev. Gökçe Gündüç, Ayrıntı Yay., 2010] ve Look Down, This Is Where It Must Have Happened (2011).

0