Bekle Bizi İstanbul

Orijinal fiyat: 132,00₺.Şu andaki fiyat: 99,00₺.

Vedat Türkali (1919) Bir Gün Tek Başına adlı romanıyla devrimci siyasal mücadelenin bir dönemki hafızasının oluşturulmasında önemli rol üstlenen Vedat Türkali’nin şiirleri, uzun zaman sonra yeniden okur karşısına çıkıyor.

Barkod: 9786053140801 Dizi: Şiir

Stokta

Açıklama

Vedat Türkali (1919) Bir Gün Tek Başına adlı romanıyla devrimci siyasal mücadelenin bir dönemki hafızasının oluşturulmasında önemli rol üstlenen Vedat Türkali’nin şiirleri, uzun zaman sonra yeniden okur karşısına çıkıyor. Yazıldığı dönemde gizliden gizliye çoğaltılıp paylaşılan “İstanbul” şiiri gibi, şiirseverlerin aklında ve kalbinde yer etmiş şiirler bunlar. “Bu şiirler, uzun yıllar almış bir uğraşın, nasılsa elde kalmış örnekleridir. Ülkemizin ağır baskılı bir döneminde, çoğunluğuyla çeşitli cezaevlerinde yazılmış bu şiirler, yalnız yazarının değil, karanlık bir dönemde devrimci mücadele sürdürmüş tüm kişilerin duyarlıklarının tanıkları diye alınır da yetersizlikleri bağışlanırsa sevineceğim” diyen Vedat Türkali, “şiirinin ve kişiliğinin temeli” kabul ettiği Nâzım Hikmet’in şiirsel ve siyasal hatırasını gururla sahiplenmeyi sürdürüyor.

Künye

Yayın No

973

Dizi

Dizi No

11

Yazar

Orijinal Adı

Bekle Bizi İstanbul

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Yazar

Vedat Türkali

Asıl adı Abdülkadir Pirhasan. 1919 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Maltepe ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1951’de siyasal eylemlerde bulunmakla suçlanarak tutuklandı. Askeri mahkeme tarafından dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yedi yıl sonra koşullu olarak serbest bırakıldı. Vedat Türkali, senaryoları, oyunları ve romanları ile ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül almıştır. Vedat Türkali, 29 Ağustos 2016’da aramızdan ayrıldı.

0