Ayrıntı Dergi 32. Sayı

Orijinal fiyat: 80,00₺.Şu andaki fiyat: 60,00₺.

AKP’nin tekrarlanan İstanbul seçimlerinde yaşadığı büyük yenilginin en önemli sonucu, toplumsal muhalefetin .zgüven veumudunun artması oldu. Siyasi iktidarın bu duruma tepkisi ise, artık alışıldığı üzere, polisiye şiddet ve hukuki

Barkod: AYRINTI DERGİ: 32 Dizi: Ayrıntı Dergi

Stokta

Açıklama

AKP’nin tekrarlanan İstanbul seçimlerinde yaşadığı büyük yenilginin en önemli sonucu, toplumsal muhalefetin .zgüven veumudunun artması oldu. Siyasi iktidarın bu duruma tepkisi ise, artık alışıldığı üzere, polisiye şiddet ve hukuki baskı yöntemleriyletoplumsal muhalefeti sindirmeye çalışmak biçiminde gelişti. TTB Merkez Konseyi üyelerine verilen ceza, Gezi Davası’ndamüebbet istemi, Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yılın üstünde hapis cezası, hukuk sisteminin iktidar sopası olarak kullanımınınrutin örnekleri olarak kayda geçti. İktidarın bir diğer rutini ise HDP’nin yüksek oyla kazandığı Diyarbakır, Mardin ve VanBüyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanması oldu.

Tüm bu alışılageldik iktidar performansına karşı toplumsal muhalefetin tepkisi ise geçmiş rutinin dışında olduğu söylenebilir.Bugün artık Türkiye’de insanlar, AKP’nin hedef aldıklarını savunmak konusunda geçmişten daha cesur davranıyor. Siyasi davalaraolan bütünlüklü sahiplenme, kayyım atamalarına yönelik ortak karşı çıkış, ormanlarına-madenlerine sahip çıkma konusundakikitlesel mobilizasyon, toplumsal muhalefetin geleceğine ilişkin umutlarımızı artırıyor.

Künye

Marka

Yayın No

1000

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

176

Baskı

0

0