Ayrıntı Dergi 1. Sayı

Orijinal fiyat: 80,00₺.Şu andaki fiyat: 60,00₺.

Ayrıntı Dergi, Gezi Direnişini merkezine koyan ilk sayısıyla okuyucunun karşısına çıkıyor. Güncel politik tartışmaları, bu tartışmaları da kuşatacak teorik politik yazıları, edebiyat, televizyon ve kitap eleştirilerini içeren Dergi

Barkod: AYRINTI DERGİ Dizi: Ayrıntı Dergi

Stokta

Açıklama

Ayrıntı Dergi, Gezi Direnişini merkezine koyan ilk sayısıyla okuyucunun karşısına çıkıyor. Güncel politik tartışmaları, bu tartışmaları da kuşatacak teorik politik yazıları, edebiyat, televizyon ve kitap eleştirilerini içeren Dergi “düşünce dünyasını yeni fikirlerle zenginleştirmek; yüksek akademizm, yüksek siyaset ve yüksek kültür duvarlarıyla kendi konumunu dokunulmaz hale getiren mevcut yayıncılık anlayışını da sarsmak” iddiasında.

Derginin ilk sayısı gündeme ilişkin iki yazıyı içeriyor. Gündem, verili olanı tartışan değil tartışmanın kendisini sorunsallaştıran yazılarla ele alıyor. Bu bölüm Dinçer Demirkent ve Abdurrahman Aydın’ın yazılarından oluşuyor. Ardından gelen Almanya ve Fransa seçimlerine yönelik Çağrı Kahveci ve Balca Çelener’in yazıları ile Fulya Atacan’ın Mısır analizi dünyayı bu bölgelerin siyasetine dair izlenmesi gereken noktaları ön plana çıkarması bakımından önemli. Toygar Sinan Baykan ve Onur Yıldız İngiltere İşçi Partisi’nin son dönemine ilişkin politik bir analiz sunuyor. ‘Yasak Delmek Sınır Aşmak’ üst başlığında toplanan Gezi Direnişi dosyası Mutlu Arslan, Tuba Emiroğlu, Ömer Türkeş ve Yavuz Yıldırım’ın yazıları ile Michael Hardt ile yapılan söyleşiden oluşuyor. ‘Dünyada Ayaklanmalar’ başlığı ile yayımlanmış olan Hardt söyleşisinde ’emperyalizm’, ‘siyasal özne’ gibi Türkiye’de tartışma konusu olmuş temel meseleler açıklıkla ortaya konuyor. Dosya, taraftar meselesi, sendikalar, eylem repertuvarı, Gezi Direnişinin edebiyata muhtemel etkileri konularına odaklanıyor. Derginin politika teori bölümü biri çeviri olmak üzere iki yazıdan oluşuyor. Abdurrahman Aydın’ın çevirisiyle yayımlanan Mark Neocleous’un yazısı “Barışçıllaştırma Rüyası” başlığını taşıyor. Marksizm içinden birikim rejiminin nasıl iş gördüğünü, ‘küresel barışçıllaştırma’ (pacification) kavramının sunduğu imkanlar içinde gösteren yazı mutlaka okunmalı. Bu bölümde yer alan Cahide Sarı’nın yazısı Türkiye sosyalist-devrimci birikimi içinde kendine pek yer bulamamış göçmen meselesini radikal bir perspektiften ele alıyor.

Meltem Gürle, Utku Özmakas ve Özcan Karabulut’un yazılarından oluşan Eleştiri-Edebiyat bölümü roman, şiir ve öykü üzerine değerlendirmeler içeriyor. Meltem Gürle’nin ‘Ruh Fakirliği Üzerine’ başlıklı yazısının etkileyici bir üslup ve içerik taşıdığını söylemekle yetinelim. Eleştiri-Televizyon bölümünde Doğuş Sarpkaya’nın isyan dizilerinin karakteri üzerine yazısı, dizileri çok daha genel bir ideolojik yapılanma içinde anlamlandırma uğraşında. Eleştiri-Kitap bölümünde ise Bora Erdağı zor bir işi yüklenerek Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan Roland Boer’in Cennetin Eleştirisi kitabını didik didik ediyor.

Künye

Marka

Yayın No

1000

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

0

Baskı

0

0