Ateşi Çalan Yolcular 1

Orijinal fiyat: 260,00₺.Şu andaki fiyat: 195,00₺.

Bu kitapta Kamer Teyhani’nin hayatı ve Devrimci Yol’un işçi örgütlenmesi anlatılıyor. Bu yoğun ve ufuk açıcı anlatıda Teyhani’nin Türkiye halklarının Devrimci Yol’unda sürdürdüğü özgürlük ve sosyalizm mücadelesine ve onun

Barkod: 9786053144564 Dizi: Yakın Tarih

Stokta

Açıklama

Bu kitapta Kamer Teyhani’nin hayatı ve Devrimci Yol’un işçi örgütlenmesi anlatılıyor. Bu yoğun ve ufuk açıcı anlatıda Teyhani’nin Türkiye halklarının Devrimci Yol’unda sürdürdüğü özgürlük ve sosyalizm mücadelesine ve onun işçi sınıfı içerisindeki çalışmalarına tanıklık edeceğiz.

Bu çalışma sadece geçmiş deneyimlerin anlatılması değil, aynı zamanda günümüzün siyasi görevlerine de göndermeler içermekte. Eleştirel ve yapıcı bir saikle bu göndermeler arasındaki başat bir unsura odaklanılır: Emekçi sınıfın örgütlenmesinde merkezi olarak planlaması yapılmış, o planı gerçekleştirecek istihdamların ve ör- gütlenmelerin hayat bulduğu işkollarının niteliğine göre işyeri-havza veya işyeri-mahalle ortak örgütlenmesini gerçekleştirme görevini önüne koyan bir yaklaşımın ne denli önemli olduğu vurgulanır. Ma- halle ve işyeri örgütlenmelerinin “doğurgan” bir özellik taşıdığının bilinmesi mücadelenin yaygınlaşması ve toplumsallaşması açısından önemli bir noktadır.

Kitapta önemli bir başka noktaya daha işaret edilir: O günün koşullarında Türkiye hızla “iç savaşa” gidiyor, resmi-sivil faşist güçler halkı hedef alan saldırılarda bulunuyordur. Bu saldırılara karşı emekçi halkta gelişen direnme eğilimleri Devrimci Yol’un örgütleme becerilerinden biriydi. Bu örgütlenmeye direniş komiteleri aracılığıyla hayat buldurmaya çalışan Devrimci Yol, komitelere sadece faşist saldırılara karşı direnme görevi yüklemiyor, aynı zamanda bu komiteleri halkın yönetim organları olarak da görüyordu. Bu, hareketi diğer sosyalist hareketlerden ayıran temel bir yaklaşımdı.

Bu eserde bitmeyen bir yolculuğun İstanbul’a ilişkin izlerini okuyacaksınız…

Künye

Yayın No

1408

Dizi

Dizi No

44

Yazar

Çevirmen

Yazar

Şehriban Teyhani

1957 yılında Erzincan, İliç’de doğdu. 1964’te ailesiyle İstanbul’a geldi. 1974 yılında Devrimci mücadele ile tanıştı İDOD’de aktif olarak yer aldı. Dev-Yol, Dev-Sol ayrılığında Dev-Yol’da kaldı. 1981’de gözaltına alındı ve 1986’ya kadar Metris, Sağmalcılar Özel Tip Cezaevi önü mücadelesinde ailelerle birlikte oldu. İHD nin kuruluş çalışmasına aktif katıldı. 1986’nın sonunda Mersin’e yerleşti. Kırşehir Cezaevi firarının sonrasında yeniden gözaltına alındı. Mersin İHD, Mersin Halkevleri, ilk memur sendikası çalışmasında, Tüm BEL-SEN kuruluşlarında kurucu üye olarak yer aldı. Bir süre ÖDP’de çalıştı ve Mersin kadın çalışmasında aktif olarak yer aldı. İki çocuk annesi ve İstanbul’da yaşamaktadır.

0