Ateş Hırsızları Söylencesi (Özel Basım)

Orijinal fiyat: 170,00₺.Şu andaki fiyat: 127,50₺.

Ateş Hırsızları Söylencesi’nin “sararmış sayfalara yazılı” nüshalar hâlinde çoğaltılıp elden ele dolaştırıldığı zamanların üzerinden otuz yılı aşkın zaman geçti. 1987 Akademi Kitabevi Şiir Ödülü ve 1988 Ceyhun Atuf

Barkod: 9786053143468 Dizi: Şiir

Stokta

Açıklama

Ateş Hırsızları Söylencesi‘nin “sararmış sayfalara yazılı” nüshalar hâlinde çoğaltılıp elden ele dolaştırıldığı zamanların üzerinden otuz yılı aşkın zaman geçti.

1987 Akademi Kitabevi Şiir Ödülü ve 1988 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ne değer görülen kitabın ikinci basımı, yirmi bir yıl sonra 2009’da, şairin 2010 Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülecek olan Myndos Geçişi adlı ikinci kitabıyla birlikte yapılmıştı.
Ateş Hırsızları Söylencesi ilk yayımlanışından otuz yıl sonra, Yılmaz Aysan’ın 1987 yazında, şiirler henüz dosya hâlindeyken çizdiği ve sonraki yılların zorlu koşullarında yitirilmiş “kayıp desenler”le birlikte yayınevimiz tarafından yeniden yayımlandı.
Ateş Hırsızları Söylencesi‘nin 30. yıl özel basımı*, kitabın şiir dizimizin olağan formatlarındaki üçüncü basımından farklı olarak, 1988 baskısının özgün kapak tasarımı ve sayfa boyutuna sadık kalınan bir “anı kitap” biçiminde okura sunuluyor.

Ateş Hırsızları Söylencesi kök aldığı tarihsel mücadele damarının ve kendi kuşağının hikâyesini, Cevat Çapan’ın ifadesiyle “egemenlerin suç ortaklığı sayacağı, gerçekte ise bizi yoldaşlık katına yüceltecek bir yolculuk” olarak estetik bir incelikle resmeden unutulmaz bir şiir haritası: Refik Durbaş’ın tanımıyla, ülkemizin son kırk yıllık tarihinde derin izler bırakmış “ateş kuşağının hayat, aşk ve ölüm tutanağı”.

*Ateş Hırsızları Söylencesi 30. Yıl Özel Basımı: Kasım 2018(1100 adet basılmış, 1000 adedi numaralandırılmıştır.)

Künye

Marka

Yayın No

1000

Yazar

Dizi Editörü

Derleyen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Fotoğrafı

Kapak İllüstrasyonu

Katkıda Bulunan

Düzelti

Yaş Grubu

Editörler

Sayfa Sayısı

176

Baskı

0

Yazar

Emirhan Oğuz

(1958) İstanbul doğumlu. Ateş Hırsızları Söylencesi adlı çalışması 1987 Akademi Kitabevi Şiir Ödülü ve 1988 Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’ne değer görülen Oğuz, takip eden yıllarda yirmi yılı aşkın süre kitap yayımlamadı. Kitabın basımından önceki dönemde olduğu gibi sonrasında da istisnai bazı katkılar dışında edebiyat dergilerinde ve basında yer almadı. 2009 yılında ilk kitabının yeniden basımıyla birlikte Myndos Geçişi adlı ikinci kitabını okurla paylaştı. 2010 Altın Portakal Şiir Ödülü’ne değer görülen Myndos Geçişi ödülün geleneksel sempozyumuna konu oldu ve sunulan bildiriler Emirhan Oğuz Şiiri ve Myndos Geçişi adıyla ertesi yıl kitaplaştırıldı. İsmail Mert Başat’a göre Myndos Geçişi, “yankıları hâlâ duyulan Ateş Hırsızları Söylencesi’nden sonra... modern şiirin karşı-dili kurulurken bu dilin arınma, yalınlaşma, zenginleşme yollarının nasıl katedileceğini, boşluğa bakılabileceğini ve boşluğun müziğiyle ve devinimler içinde nasıl ‘görülebileceğini’ sergileyen” yeni bir şiire işaret ediyordu.

0