Anavatanda Nefret

Orijinal fiyat: 228,00₺.Şu andaki fiyat: 171,00₺.

Cynthia Miller-Idriss nefretin üretildiği fiziksel ve sanal alanlara merceğini doğrultuyor.

Barkod: 9786053146360 Dizi: İnceleme

Stokta

Açıklama

ABD başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde aşırılıkçı akımlar kendilerine milyonlarca taraftar buluyor. Komplo teorilerinden, beyaz üstünlüğüne dair tezlerden, göçmen karşıtlığından beslenen nefret suçları ve şiddet vakaları günbegün artıyor. Hal böyle olunca aşırılıkçı akımların insanları nasıl etkilediği, hangi mecraları kullanarak toplumda yaygınlaştığı konusu ise çok önemli bir araştırma konusu haline geliyor.

Cynthia Miller-Idriss nefretin üretildiği fiziksel ve sanal alanlara merceğini doğrultuyor ve “Aşırı sağcılar nerede taraftar topluyor?” “Gençler günlük yaşamlarında aşırılıkçı mesajlarla ne zaman karşılaşıyor?” gibi sorulara cevaplar arıyor. Özellikle toplumların marjlarındaki gençlerin çeşitli ortamlarda nasıl hedef alındığını analiz ediyor ve radikalleşmeye giden yolun ergenlik ve yetişkinlik boyunca aşırı sağcı ortamlara girip çıkmakla oluşan bir süreç olduğunu gösteriyor.

Anavatanda Nefret yarının aşırı sağcı milliyetçilerinin üniversite kampüslerinden karma dövüş sanatları salonlarına, giyim mağazalarından çevrimiçi oyun sohbet odalarına ve YouTube yemek kanallarına kadar farklı mecralarda nasıl bir araya geldiğini gözler önüne seren ufuk açıcı bir çalışma. Kitap okurları yalnızca günümüz aşırı sağının gençleri cezbettiği ve tuzağa düşürdüğü ana akım mekânlara ve alanlara götürmekle kalmıyor aynı zamanda aşırılıkçı radikalleşmeyle mücadelede kullanabileceğimiz yenilikçi stratejileri de ortaya koyuyor.

Künye

Marka

Yayın No

1668

Dizi

Dizi No

348

Orijinal Adı

Hate in the Homeland

Yazar

Çevirmen

Yayıma Hazırlayan

Son Okuma

Kapak Tasarım

Dizgi

Sayfa Sayısı

304

Boyut

13 x 19,5 cm

Baskı

1

Basım Yeri

İstanbul

Yayım Tarihi

Yazar

Cynthia Miller-Idriss

Lisans eğitimini Michigan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde tamamlayan Cynthia Miller-Idriss, aynı üniversitede Kamu Politikaları yüksek lisansı ve Sosyoloji doktorası yapmıştır. Şu sıralar Washington’daki Amerikan Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü ve Eğitim Fakültesi’nde profesör unvanıyla dersler vermektedir. Bununla birlikte Amerikan Üniversitesi bünyesindeki Üniversite Mükemmeliyet Merkezi’ne bağlı Kutuplaşma ve Aşırılık Araştırma ve İnovasyon Laboratuvarı’nın (PERIL) da direktörlüğünü yapmaktadır. Hate in the Homeland: The New Global Far Right (2020); The Extreme Gone Mainstream: Commercialization and Far Right Youth Culture in Germany (2018); Seeing the World: How U.S. Universities Produce Knowledge about the World  (Mitchell Stevens ve Seteney Shami ile birlikte) (2018); Blood and Culture: Youth, Right-Wing Extremism, and National Belonging in Contemporary Germany (2009) gibi eserlere imza atan Cynthia Miller-Idriss,  Seteney Shami ile Middle East Studies for the New Millennium: Infrastructures of Knowledge (2016) isimli çalışmanın da editörlüğünü yapmıştır. Ayrıca MSBNC’de köşe yazarlığı yapan yazarın, Foreign Affairs, The Atlantic, The Washington Post, The New York Times, The Boston Globe, CNN, The Hill, Politico, The Guardian, Le Monde, Salon gibi medya organlarında da yakın zaman önce yayımlanmış yazıları bulunmaktadır.

0